Czy pożyczka prywatna to korzystne rozwiązanie?

Piotr Kowalczyk
05.03.2018

Alternatywą dla pożyczek udzielanych przez banki i firmy pozabankowe są pożyczki prywatne. Gdzie szukać ofert? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z prywatnym inwestorem?

Ile osób korzysta z pożyczek prywatnych?

Z raportu „Diagnoza Społeczna 2015 Warunki i jakość życia Polaków” wynika, że z pożyczek prywatnych korzysta ponad 4 proc. gospodarstw domowych[1]. Najczęściej są nimi zainteresowane osoby, które z pewnych względów nie chcą wnioskować o środki w banku czy firmie pozabankowej. Do takich powodów należą np. brak zdolności kredytowej lub zadłużenie uwidocznione w BIK.

Choć pożyczki prywatne nie są w Polsce szczególnie popularne, faktem jest, że np. na portalach finansowych można znaleźć sporo wpisów, w których ogłaszają się inwestorzy prywatni. Czy korzystanie z pożyczek prywatnych jest bezpieczne z punktu widzenia osób zainteresowanych? Z jakim ryzykiem muszą liczyć się potencjalni pożyczkobiorcy?

Co warto wiedzieć o pożyczkach prywatnych?

Umowa pożyczki prywatnej jest zawierana między osobami fizycznymi – prywatnym inwestorem (pożyczkodawcą) a pożyczkobiorcą. Pociąga to za sobą wiele konsekwencji, np. w razie sporu pożyczkodawca nie będzie mógł poprosić o pomoc UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Pożyczki prywatne są regulowane choćby ustawą o kredycie konsumenckim. W efekcie to strony ustalają m.in. wysokość oprocentowania – pożyczka prywatna najczęściej jest znacznie droższa z uwagi na ryzyko, jakie ponosi pożyczkodawca. O udzielaniu pożyczek prywatnych z punktu widzenia inwestorów można przeczytać tutaj: https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/pozyczki-prywatne-od-reki/.

Koszty to nie wszystko – istotnym problem jest też niemożność sprawdzenia pożyczkodawcy. Osoba zainteresowana pożyczką prywatną nie ma możliwość zweryfikować dotychczasowej działalności pożyczkodawcy, nie ma możliwości sprawdzić, czy działa on uczciwie. Wszystko to przekłada się na ryzyko, na jakie musi przystać pożyczkodawca.

Co zamiast pożyczki prywatnej?

Czy jest inna opcja dla osób zadłużonych, które potrzebują pieniędzy, ale – z uwagi na ryzyko – odrzucają pożyczkę prywatną? Owszem, bo nie każde zadłużenie musi zostać ujawnione w bazach gromadzących dane o dłużnikach.

W ostatnich latach branża finansowa bardzo się rozrosła, a na rynku pojawiły się firmy specjalizujące się w udzielaniu pożyczek osobom zadłużonym. W praktyce zatem osoba, która ma problemy finansowe, nie jest w sytuacji bez wyjścia. Jeżeli posiada stały dochód, może otrzymać środki, które pozwolą jej spłacić dotychczasowe zobowiązania i odzyskać finansową równowagę.

[1] Diagnoza.com, http://www.diagnoza.com/pliki/raporty/Diagnoza_raport_2015.pdf (dostęp 21.02.2018).

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie