Czy rencista może otrzymać kredyt hipoteczny?

Jerzy Biernacki
02.01.2018

Warunki przyznawania kredytu hipotecznego różnią się w poszczególnych bankach, jednak każdy wnioskodawca musi spełnić przynajmniej jedno, niezmienne wymaganie: posiadać pewne źródło dochodów. Z tego punktu widzenia renciści są na dobrej pozycji, ale niestety – w ich przypadku problemem okazuje się fakt, że dochód z tytułu renty jest zwykle bardzo niski. Czy w takim razie rencista może w ogóle myśleć o otrzymaniu kredytu hipotecznego? To zależy od konkretnej sytuacji.

Forma otrzymywania świadczenia

W Polsce przyznawane są różne rodzaje rent. Te z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy mają charakter bezterminowy. Z kolei rentę socjalną otrzymuje się na określony czas. Z punktu widzenia banku bardzo ważne jest więc, czy wnioskodawca ma gwarancję stałego świadczenia.

Nie zmienia to natomiast faktu, że w naszym kraju praktycznie nie wypłaca się rent w wysokości kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli więc renta jest jedynym źródłem dochodów wnioskodawcy, jego szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego są bliskie zera. Wynika to z prostego faktu: niskie świadczenie oznacza niską zdolność kredytową, a zakup nieruchomości o wartości np. 10 czy 20 tysięcy złotych jest tylko pobożnym życzeniem.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Najlepiej będzie poszukać pracy. Prawo zezwala rencistom na bycie aktywnymi zawodowo bez ryzyka utraty świadczenia socjalnego. Warunek jest jeden: wysokość osiąganych dochodów nie może przekroczyć 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Mając rentę i dodatkowo pensję z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę, możesz śmiało wnioskować o udzielenie Ci kredytu hipotecznego. Bank będzie mieć podstawę do obliczenia rozsądnej zdolności kredytowej i rozpoczęcia procedury analizy Twojej wiarygodności finansowej.

Inne możliwości

Jeśli jesteś na rencie, a Twoje schorzenie nie pozwala Ci na podjęcie żadnej pracy zarobkowej, jedynym wyjściem będzie złożenie wniosku kredytowego wspólnie ze współmałżonkiem, który osiąga wyższe dochody. Wówczas bank potraktuje Was jako gospodarstwo domowe, co automatycznie zwiększy Waszą zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że do gospodarstwa wliczają się także osoby niepracujące, pozostające na utrzymaniu wnioskodawców – czyli np. dzieci.

Przed złożeniem wniosku kredytowego koniecznie pozbądź się innych zobowiązań, np. kredytu ratalnego na zakup jakiegoś sprzętu czy karty kredytowej. Dzięki temu zwiększy się Twoja zdolność kredytowa. W bazie BIK możesz natomiast sprawdzić swoją historię kredytową, która ma olbrzymie znaczenie przy ocenie Twojej wiarygodności przez bank.

Pamiętaj także, że rencista raczej nie ma szans na otrzymanie kredytu hipotecznego z bardzo długim okresem spłaty. Z tego powodu miesięczna rata może być dość wysoka. Uwzględnij to, aby nie wpędzić się w kłopoty finansowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie