Kredyt konsolidacyjny – na czym polega i gdzie najlepiej go wziąć? Kredyt w banku czy parabanku – co będzie lepszym wyborem?
Konsolidacja polega na połączeniu spłaty kilku zobowiązań finansowych w jedno. Zamiast kilku rat o różnej wysokości pozostaje więc do zapłaty tylko jedna, w dodatku na korzystniejszych warunkach. Nie tylko więc termin spłaty jest lepszy, ale i raty niższe. Ułatwia to spłatę zobowiązań bez opóźnień i uniknięcie wpadnięcia w spiralę zadłużenia.
Taki kredyt może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają zaciągnięte przynajmniej dwa zobowiązania finansowe. Mogą to być kredyty gotówkowe, hipoteczne i samochodowe, pożyczki gotówkowe, chwilówki, a także karty kredytowe i debety.
O kredyt dla zadłużonych możemy starać się w różnych instytucjach - kredyt konsolidacyjny oferują banki oraz parabanki (www.konsolidujkredyt.pl). W bankach może być trudniej, ponieważ sprawdzają one historię kredytową w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowy Rejestr Długów i na tej zasadzie oceniają zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeżeli nie jest ona odpowiednia, nie powinniśmy liczyć na otrzymanie kredytu. Nie mamy więc na to szans w banku, jeśli mamy niespłacone długi.
Inaczej sprawa wygląda w parabankach. Oferują one kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń i sprawdzania historii kredytowej w BIK, KRD i innych bazach. A zatem to w parabankach otrzymanie kredytu konsolidacyjnego jest najłatwiejsze. Ta opcja ma jednak pewne minusy. Parabankom zdarza się ukrywać faktyczne koszty konsolidacji, tak więc ostatecznie rata może okazać się wyższa od spodziewanej.
Dostępność kredytu nie jest jedynym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru między bankiem a parabankiem. Ważne jest też oprocentowanie. W przypadku kredytów konsolidacyjnych udzielanych przez banki z reguły jest ono lepsze niż w firmach pożyczkowych, co przekłada się na niższy koszt konsolidacji.
Inną istotną kwestią jest rodzaj finansowych zobowiązań, które kredyt pozwala skonsolidować. Nie każda oferta jest taka sama, zanim więc dokonamy wyboru, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie konkretnie zobowiązania finansowe na nas spoczywają i czy dana oferta ich dotyczy. Kwestia ta szczególnie liczy się w przypadku chwilówek – nie każdy bank zgodzi się na konsolidację takich szybkich pożyczek. Parabanki bardziej otwarcie podchodzą do takiej możliwości.
W ofertach kredytodawców można znaleźć dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to ta droższa opcja. Ma też krótszy okres spłaty, który nie może wynieść więcej niż 10 lat. Jego zaletą są natomiast uproszczone procedury. Mniejsza ilość potrzebnych dokumentów i formalności do spełnienia sprawia, że kredyt taki można wziąć wyjątkowo szybko.
Innym typem jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Tutaj wymagane jest ustanowienie dla banku zabezpieczenia w postaci hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Ten kredyt jest tańszy i ma dłuższy okres spłaty – nawet do 30 lat – ale jednocześnie jest też trudniejszy do uzyskania.
Artykuł partnera.