Jak samodzielnie ocenić swoje ryzyko kredytowe?

Maciej Piwowski
13.01.2020

Decyzja o zaciągnięciu kredytu zawsze musi być bardzo dokładnie przemyślana. Nie tylko pod kątem tego, czy naprawdę potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na dość wysoki procent, ale również w zakresie potencjalnego ryzyka kredytowego. Wciąż nie wszyscy kredytobiorcy się nad tym zastanawiają lub robią to bardzo pobieżnie, czego efektem jest stąpanie po bardzo cienkim lodzie – nierzadko przez kilkadziesiąt lat. Jak w takim razie można samodzielnie ocenić swoje ryzyko kredytowe? Co trzeba wziąć pod uwagę? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Rzetelny bilans budżetu domowego

Akcentujemy tutaj słowo „rzetelny”, bo taki bilans nie może polegać na rzuceniu okiem na stan konta, szybkim zsumowaniu bieżących opłat i rachunków za zakupy spożywcze. Trzeba w nim uwzględnić wydatki okazjonalne, nieprzewidziane, koszty eksploatacji samochodu i obecnego mieszkania itd. Często wówczas okazuje się, że sytuacja ekonomiczna potencjalnego kredytobiorcy nie jest wcale taka dobra, jak mu się wcześniej wydawało.

Co się stanie, jeśli stracisz obecne źródło dochodów?

Bardzo ważne pytanie, na które musisz znać odpowiedź zanim postawisz nogę w banku. Jeśli dziś dobrze zarabiasz i wydaje Ci się, że bez problemu udźwigniesz ratę kredytu, to czy aby na pewno Twoja sytuacja nie zmieni się diametralnie w momencie utraty źródła dochodów? Czy masz gwarancję, że będziesz w stanie dość szybko znaleźć nową pracę? Czy masz cenne i poszukiwane na rynku kwalifikacje? Dobrze się nad tym wszystkim zastanów.

Na jak długo wystarczą Ci oszczędności?

Nie masz ich wcale? W takim razie Twoje ryzyko kredytowe jest na ekstremalnie wysokim poziomie i zdrowy rozsądek podpowiada, aby jeszcze wstrzymać się z wizytą w banku. Zbudowanie poduszki finansowej jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci ona spokojnie spłacać raty kredytu w czasie np. choroby czy w okresie bezrobocia.

Czy masz realną szansę na to, aby spłacić kredyt przed terminem?

Powinieneś ją mieć, ale oceń tę szansę w sposób maksymalnie realistyczny. Policz, czy przy zachowaniu obecnego poziomu dochodów, po odjęciu kosztów utrzymania, raty i pewnej sumy na poduszkę finansową, nadal będziesz mieć możliwość nadpłacania kredytu. Jeśli tak, to jesteś w dobrej sytuacji i Twoje ryzyko kredytowe maleje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie