Jak się przygotować do wzięcia kredytu hipotecznego?

Piotr Kowalczyk
31.12.2018

Zaciągnięcie wieloletniego zobowiązania finansowego to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nie należy jej podejmować pochopnie, ponieważ zawsze jest obarczona sporym ryzykiem (nie jesteśmy przecież w stanie przewidzieć przyszłości). Podstawowym obowiązkiem rozsądnego kredytobiorcy jest sumienne przygotowanie się do procedury wzięcia kredytu hipotecznego. Na czym to właściwie polega? O co warto zadbać? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Uporządkowanie spraw w pracy

Jeśli pracujesz na etacie lub – co gorsza – umowie cywilnoprawnej, to musisz zacząć od sprawdzenia, czy Twoja sytuacja zawodowa nie będzie przeszkodą na drodze do uzyskanie kredytu hipotecznego. Dla banku najważniejsze jest to, czy klient będzie w stanie regulować swoje zobowiązania przez możliwie jak najdłuższy czas, a taką pewność daje tylko stałość zatrudnienia. Dlatego zawsze większe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli w Twoim przypadku jest inaczej, to przed wizytą w banku porozmawiaj z szefem na temat możliwości zawarcia takiej umowy.

Zebranie wkładu własnego

Bez tego dziś ani rusz. Minęły czasy, gdy banki udzielały kredytów na 100 czy 120 procent wartości nieruchomości. Obecnie wymagają one od klientów, by ci posiadali wkład własny w wysokości minimum 20%. Jeśli więc chcesz zaciągnąć kredyt na 200 tysięcy złotych, to sam powinieneś dysponować przynajmniej 40 tysiącami wkładu własnego (nie musi to być gotówka – wkład własny może stanowić np. nieruchomość).

Spłata innych zobowiązań

Masz kilka rzeczy kupionych na raty i jeszcze jakiś stary kredyt gotówkowy? Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny postaraj się pospłacać te zobowiązania. Tym samym nie tylko znacząco zwiększysz swoją zdolność kredytową, ale także zapracujesz na własną wiarygodność. Banki bardzo przychylnym okiem patrzą na klientów mających pozytywna historię kredytową, czyli spłacających swoje wcześniejsze zobowiązania w terminie lub nawet przed czasem (zawsze będzie to odnotowane w bazie Biura Informacji Kredytowej).

Określenie swoich możliwości finansowych

Większość kredytobiorców popełnia tutaj klasyczny błąd i skupia się tylko na swoich potrzebach. Zaczynają więc od znalezienia interesującego ich mieszkania czy domu, a dopiero później martwią się, czy będzie ich stać na spłacanie raty kredytu. Ty postąp inaczej. Najpierw określ, na jak wysoką ratę możesz sobie pozwolić, biorąc pod uwagę stan budżetu domowego i stałe wydatki. Dopiero później wybierz nieruchomość, której cena jest adekwatna do Twoich realnych możliwości finansowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie