Jak szybko poprawić swoją zdolność kredytową?

Mariusz Siwko
25.04.2016

Jaki jest najczęstszy problem na drodze do uzyskania kredytu? Zdecydowanie kiepska zdolność kredytowa. Zwykle wzory, które służą doradcom banków do jej obliczania nie należą do prostych, ale lista czynników, które kształtują zdolność kredytową jest dość krótka, a przez to można w miarę łatwo tą zdolnością manipulować, w tym również podnieść ją, aby uzyskać wyższy kredyt (lub w ogóle szanse na jakikolwiek).

Przede wszystkim – pozbądź się zobowiązań

Podstawą do wyliczenia zdolności kredytowej jest różnica między miesięcznymi dochodami, a wydatkami. Najłatwiej jest zmienić zdolność kredytową, jeśli zmniejsza się wysokość wydatków. Oczywiście nie możesz ot tak zaniżyć opłaty za czynsz, ale możesz na przykład spłacić poprzedni kredyt albo raty za lodówkę, wakacje czy jakie jeszcze tylko masz. W ten sposób szybko i w dość znacznym stopniu poprawisz swoją zdolność kredytową, a przy okazji podniesiesz swoją klasę wiarygodności kredytowej w BIK, co też może mieć znaczenie dla obliczonej wysokości zdolności kredytowej.

Jeśli nie możesz spłacić swoich zobowiązań, bo na przykład są długoterminowe (na przykład dziesięć lat kredytu hipotecznego), albo jest ich zbyt wiele (trzy nieduże kredyty), to warto pomyśleć nad konsolidacją, która zmniejszy sumę miesięcznych zobowiązań. Tak czy inaczej – jeśli będziesz występował o kolejny kredyty dopiero wtedy, kiedy uporasz się z poprzednim, to zdecydowanie poprawi to zdolność kredytową.

Po drugie – zwiększ dochody

Łatwo się mówi – zwiększ dochody – ale jak? Nie chodzi oczywiście o to, żeby wziąć drugi czy trzeci etat, bo to niewykonalne, ale możesz na przykład połączyć dochody uzyskiwane z różnych źródeł albo połączyć swój dochód z dochodem małżonka. Banki co prawda w takich przypadkach stosują różne podejścia do obliczenia zdolności kredytowej i może się okazać, że zyskujesz na tym mniej, niż można by się było spodziewać, ale z reguły można w ten sposób podnieść zdolność kredytową.

Zanim podejmiesz decyzję

Pamiętaj, że zwykle każda twoja decyzja będzie miała wiele różnych konsekwencji. Kalkulator zdolności kredytowej to narzędzie, które może pomóc ci w wyborze odpowiedniego działania – po wynikach z kalkulatora zorientujesz się, które posunięcie najwyraźniej zwiększy twoją zdolność kredytową. Dzięki kalkulatorowi sprawdzisz opłacalność wszystkich opcji, a może przy okazji wpadniesz na inny sposób zwiększenia zdolności kredytowej, bo oczywiście jest ich trochę więcej, niż te, które tutaj przedstawiłem.

Punktem wyjścia zawsze niech będzie dla ciebie rozpisanie – choćby na kartce – bilansu miesięcznego, uwzględniającego wszystkie udokumentowane dochody i wszystkie wydatki. W ten sposób zyskasz pełny obraz sytuacji i prawdopodobnie sam będziesz w stanie wskazać te elementy, które warto zmienić w celu maksymalizacji zdolności kredytowej. Pamiętaj jednak, że nie możesz jej zwiększać w nieskończoność. Niestety zawsze ograniczy cię wysokość dochodów i pewne zobowiązania, których uniknąć się nie da.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem e-kalkulatorkredytowy.pl

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie