Wielu kredytobiorców jest święcie przekonanych, że raz ustalona rata kredytu nigdy się nie zmieni. To jednak tylko pobożne życzenie. Poza kredytem ze stałym oprocentowaniem (który jest dziś bardzo rzadko oferowany), właściwie każdy inny kredyt może zdrożeć – wystarczy podwyższenie referencyjnej stopy procentowej przez Radę Polityki Pieniężnej. Dlatego rozsądnie jest wprowadzić w swoim finansowym życiu takie zasady, które pozwolą uniknąć bolesnych konsekwencji wzrostu raty kredytowej. Najlepsze pomysły znajdziesz w naszym poradniku.
Rób to od pierwszego dnia po zaciągnięciu kredytu. Nawet jeśli Twoja bieżąca sytuacja finansowa nie jest zbyt ciekawa, to staraj się regularnie odkładać małe kwoty, które z czasem przełożą się na spory kapitał chroniący Cię przed skutkami wzrostu raty kredytowej. Oszczędne życie powinno być dewizą każdego kredytobiorcy. Nie mów też, że nie masz z czego odkładać. Zrób solidny przegląd swoich wydatków i wyeliminuj te rzeczy, które nie są Ci niezbędne – szybko się przekonasz, że oszczędzanie wcale nie jest takie trudne.
Mamy tutaj na myśli tę słynna już poduszkę finansową, której posiadanie powinno być obowiązkiem każdego kredytobiorcy (choć nie tylko). Dzięki poduszce zapewniasz sobie bezpieczeństwo w gorszych czasach, które przecież mogą nadejść w najmniej oczekiwanym momencie – boleśnie przypomniała nam o tym epidemia COVID-19. Poduszka finansowa powinna odpowiadać minimum trzykrotności Twoich miesięcznych dochodów. Docelowo jednak staraj się zbudować takie zaplecze, które pozwoli Ci spłacać raty kredytu i żyć bez zarabiania przez okrągły rok.
Masz do tego pełne prawo i zdecydowanie warto z takiej możliwości skorzystać. Nadpłacanie kredytu polega na przelewaniu bankowi większej kwoty, niż wynika to z umowy kredytowej. Jeśli np. Twoja rata wynosi 1000 złotych, to spróbuj od czasu do czasu przelać np. 1500 czy nawet 2000 złotych. W ten sposób szybciej będzie maleć pozostały kapitał do spłaty, co z kolei pozwoli Ci wcześniej zamknąć kredyt i zaoszczędzić sporo pieniędzy na odsetkach.
To powinien być Twój nadrzędny cel. Nawet jeśli masz kredyt na 30 lat z całkiem znośną ratą, to nie funduj sobie tak długiego związku z bankiem. Im wcześniej spłacisz kredyt, tym będzie on dla Ciebie tańszy – nie wspominając już o tym, że z chwilą zapłacenia ostatniej raty przestanie Cię obchodzić ryzyko jej wzrostu.