Kiedy bank może odstąpić od prowizji za udzielenie kredytu?

Piotr Kowalczyk
23.12.2019

Prowizja bankowa stanowi dość duże obciążenie dla kredytobiorcy – zwłaszcza, jeśli ten wnioskuje o wysoki kredyt hipoteczny. Opłata ta może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Nic dziwnego, że większość kredytobiorców próbuje jej uniknąć. Decyzja o rezygnacji z prowizji leży jednak wyłącznie w gestii banku. Są jednak sposoby na to, aby skłonić bank do takiego ukłonu w stronę klienta. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wysoki wkład własny

To zawsze mocna karta przetargowa w negocjacjach z bankiem. Wysoki wkład własny stanowi solidne potwierdzenie wiarygodności finansowej klienta oraz przerzuca na niego znaczną część ryzyka kredytowego. Banki są wówczas skore do poluzowania swoich wewnętrznych procedur, w tym do zrezygnowania z pobierania prowizji. Wysoki wkład własny to minimum 30% wnioskowanej kwoty.

Skorzystanie z kilku usług jednocześnie

Stary i wciąż działający sposób na to, aby wywalczyć dla siebie znacznie lepsze warunki udzielenia kredytu hipotecznego. Jeśli klient zadeklaruje gotowość do tego, by na przykład wziąć w tym samym banku kartę kredytową, założyć rachunek osobisty i firmowy czy założyć lokatę, to jego pozycja negocjacyjna będzie znacznie mocniejsza. Wówczas może udać się nie tylko wykreślić z umowy zapis o prowizji, ale także skłonić bank do obniżenia marży.

Wysoka kwota kredytu i długi okres kredytowania

Im wyższa jest kwota udzielanego kredytu i im dłużej będzie on spłacany, tym oczywiście bank zarobi więcej. Jeśli zatem klient ma wysoką zdolność kredytową i zawnioskuje o poważny kredyt na najdłuższy możliwy okres, to z dużym prawdopodobieństwem otrzyma propozycję bezprowizyjną. Będzie mieć również szerokie pole do popisu w zakresie wywalczenia lepszych warunków finansowych, zwłaszcza wspomnianego wcześniej obniżenia marży.

Posiadanie kontroferty

Sposób niedający gwarancji powodzenia, ale warto o nim wspomnieć. Rzadko jest tak, że klient wnioskuje o kredyt hipoteczny w tylko jednym banku. Zwykle posiada kilka ofert, które w założeniu powinny być dla siebie konkurencyjne. Jeśli któryś bank zrezygnował z pobierania prowizji, ale klientowi zależy na zaciągnięciu kredytu w innym banku, to warto pokazać taką ofertę doradcy kredytowemu z tej drugiej instytucji. Być może wpłynie to na zmianę stanowiska preferowanego banku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie