Kiedy pożyczka pozabankowa lepiej się sprawdzi od kredytu bankowego?

Remigisz Szulc
21.01.2020

Pożyczka pozabankowa czy kredyt w banku? To dylemat, który pojawia się często, gdy chcemy pożyczyć pieniądze. Coraz bogatsza oferta firm pożyczkowych sprawia, że wiele osób decyduje się z niej skorzystać. Sprawdzamy, kiedy pożyczka pozabankowa będzie rzeczywiście lepsza niż kredyt.

Paradoksalnie to, że jako społeczeństwo, stajemy się coraz bogatsi, nie oznacza, że jednocześnie pożyczamy mniej pieniędzy. Wręcz przeciwnie. Mamy po prostu lepszą zdolność kredytową, więc chętnie z tego korzystamy. Z danych BIK wynika, że od stycznia do listopada 2019 roku zaciągnęliśmy 6 693,6 mln kredytów konsumpcyjnych o łącznej wartości 81,702 mld zł. W tym samym okresie zaciągnęliśmy również 2 530,8 tys. pożyczek na łączną kwotę 6,328 mld zł. Należy jednak zauważyć, że liczba kredytów spadła o -0,9%, podczas gdy liczba pożyczek pozabankowych wzrosła o +1,1%. Rosnące zainteresowanie ofertą firm pożyczkowych kosztem kredytów bankowych jest obserwowane już od kilku lat i odzwierciedla dobrze pozytywne zmiany, jakie nastąpiły w sektorze pożyczkowym.  

– Duży wzrost zainteresowania ofertą firm pożyczkowych nie jest wcale przypadkiem. Coraz więcej tych pożyczkodawców konkuruje z bankami o klientów. Z tego właśnie powodu pojawiła się pożyczka na raty, która przypomina nieco kredyt gotówkowy. Taką pożyczkę można również spłacać ratalnie przez wiele lat, a do tego można pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – zauważa ekspert marki Ferratum Money.

Sprawdźmy, kiedy pozabankowa pożyczka ratalna sprawdzi się lepiej niż kredyt w banku.

1. Gdy potrzebujesz szybko pieniędzy

Chociaż banki korzystają coraz częściej z nowoczesnych technologii, przeważnie nie pożyczają zbyt szybko pieniędzy. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki ich oferty i z faktu, że podlegają Prawu Bankowemu, co narzuca im często skomplikowane warunki działania. Z tego powodu przeważnie nie ma co marzy o błyskawicznym zaciągnięciu kredytu w banku. Pozabankowa pożyczka na raty sprawdzi się pod tym względem zdecydowanie lepiej. Wiele firm pożyczkowych chwali się, że pożycza pieniądze bardzo szybko, a środki ze zobowiązania mogą znaleźć się na koncie pożyczkobiorcy już w dniu złożenia wniosku o pożyczkę. Taka pożyczka będzie zatem dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba zdobyć pieniądze bardzo szybko, żeby sfinansować pilny wydatek (np. koszty leczenia, zakup lodówki, naprawa samochodu, którym dojeżdża się do pracy itd.).

2. Gdy chcesz wygodnie pożyczyć pieniądze

Kto lubi stać w korkach? Kto lubi stać w kolejkach? Wypełniać skomplikowane formularze? Kto lubi dowozić stosy dokumentów? Nikt! To najwłaściwsza odpowiedź. Pozabankowa pożyczka ratalna jest lepsza od kredytu bankowego, bo pozwala uniknąć wszystkich tych niedogodności. Nie trzeba nigdzie jeździć, żeby pożyczyć pieniądze, nie ponosi się zatem kosztów na bilety czy paliwo, nie wspominając już o traceniu cennego czasu. Aby zaciągnąć pozabankową pożyczkę na raty, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy dostęp do Internetu. Z oferty firm pożyczkowych można skorzystać za pomocą komputera, tabletu lub smartfonu. Mało tego, najczęściej można załatwić wszystkie formalności online (w bankach nierzadko trzeba pojechać do placówki, żeby podpisać umowę).

3. Gdy chcesz uniknąć skomplikowanych procedur

Firmy pożyczkowe konkurują z bankami coraz skuteczniej między innymi dlatego, że ograniczają formalności do niezbędnego minimum. Aby pożyczyć pieniądze na rynku pozabankowym, zwykle wystarczy dowód osobisty, oświadczenie o dochodach, telefon komórkowy i konto w banku. Tylko w wyjątkowych sytuacjach pożyczkodawcy proszą klientów o dodatkowe dokumenty. To znacznie skraca cały proces ubiegania się po pożyczkę i przyspiesza załatwienie formalności. Wybór pozabankowej pożyczki to brak dostarczania wielu dokumentów, brak konieczności wypełniania długich formularzy. Nie ma tu skomplikowanej procedury. Decyzja w sprawie przyznania pożyczki jest podejmowana błyskawicznie. Do tego pieniądze także są przekazywane pożyczkobiorcy jeszcze tego samego dnia.

4. Gdy boisz się wysokich wymagań banku

Banki podchodzą do oceny klienta bardzo restrykcyjnie. Wynika to oczywiście z faktu, że pożyczają pieniądze z depozytów, a nie własne. Ponadto muszą stosować się do Prawa bankowego i do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Firmy pożyczkowe, chociaż również podlegają wielu przepisom prawnym, nie są tak restrykcyjne w ocenie zdolności kredytowej klientów. Należy jednak podkreślić, że także coraz więcej pozabankowych pożyczkodawców weryfikuje swoich klientów w BIK czy rejestrach dłużników. Nie oznacza to jednak, że osoby z niskimi dochodami będą miały problem z zaciągnięciem pożyczki. To samo odnosi się do konsumentów z długami. Wszystko zależy od wysokości zadłużenia i od polityki konkretnej firmy pożyczkowej. W każdym razie łatwiej otrzymać pożyczkę na raty niż kredyt w banku.

Pozabankowa pożyczka na raty może się okazać w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem niż zaciągnięcie kredytu w banku – jest łatwiej dostępna, pozwala uniknąć skomplikowanych procedur i szybciej uzyskać pieniądze. Bez względu jednak na to, czy zadłużamy się w firmie pożyczkowej, czy w banku, należy robić to rozsądnie, aby zobowiązanie nie stało się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie