Refinansowanie kredytu to w naszym kraju wciąż dość egzotyczny termin, który kojarzy się z nie do końca uczciwą ofertą. Prawda jest jednak inna. Korzystając z refinansowania można zyskać naprawdę wiele, włącznie z wyraźnym obniżeniem miesięcznej raty lub skróceniem okresu kredytowania. Warunek jest jeden: należy się zdecydować na ten krok w odpowiednim momencie. Kiedy zatem warto pomyśleć o refinansowaniu kredytu hipotecznego? Podpowiadamy.
Na refinansowanie kredytu nie powinny się decydować osoby, które mają za sobą już wiele lat spłacania zobowiązania i tak naprawdę w niedługim czasie całkowicie pozbędą się kredytu. Z kolei ci kredytobiorcy, którzy podpisali umowę z bankiem stosunkowo niedawno, mają nad czym myśleć. Dlaczego?
Ponieważ w ostatnich 10 latach diametralnie zmieniła się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Stały się one po prostu znacznie tańsze, na co wpływ miało stopniowe obniżanie stóp kredytowych NBP. Może się więc okazać, że kredyt zaciągnięty 5 lat temu z oprocentowaniem 6% dziś można otrzymać na 3%.
Jeśli znajdzie się bank, który zgodzi się zrefinansować kredyt na aktualnych warunkach, to taka zamiana będzie jak najbardziej opłacalna. Wówczas kredytobiorcy będą mogli wybrać: albo niższą ratę albo krótszy okres trwania umowy. W obu przypadkach będą do przodu.
W momencie podpisywania umowy kredytowej mieszkanie lub dom miało wartość zakupu, która odpowiadała wartości rynkowej w owym czasie. Po kilku latach wszystko mogło się zmienić i dziś taka nieruchomość być może jest warta 20 czy 30% więcej. Co to oznacza? Że kredytobiorcy dysponują znacznie lepszym zabezpieczeniem kredytu.
W takiej sytuacji możliwe jest wywalczenie lepszych warunków kredytu, przede wszystkim niższej marży banku. Warto zatem sprawdzić, czy inny bank nie zaoferuje warunków, o których w dniu podpisywania umowy można było tylko pomarzyć.
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że banki nie są instytucjami charytatywnymi i same również chcą zarobić na refinansowaniu. Taka operacja może się wiązać z kosztami, a nikt też nie da gwarancji, że wywalczone warunki za kilka lat znów nie okażą się mało konkurencyjne.
Dlatego zanim zdecydujesz się refinansować kredyt, zacznij od wizyty w obecnym banku i zapytaj, jakie masz możliwości negocjowania warunków. Jeśli żadne, wówczas dopiero odwiedź inne banki i zbierz oferty refinansowania.