Kiedy warto zdecydować się na cesję kredytu hipotecznego?

Antoni Kwapisz
09.03.2023

Kredyt hipoteczny to wieloletnie i zwykle mocno obciążające zobowiązanie finansowe. Zaciągamy go na zakup lub budowę nieruchomości. Szacuje się, że w Polsce kredyt hipoteczny ma około 10 milionów osób. Nie wszyscy sumiennie rozliczają się z bankiem, najczęściej z powodu wpadnięcia w kłopoty finansowe. W takim przypadku warto rozważyć cesję kredytu hipotecznego. Kiedy ma to sens? Sprawdź w naszym poradniku.

Nie jesteś w stanie dalej spłacać rat

Cesja kredytu hipotecznego to rozwiązanie, które należy brać pod uwagę dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych opcji. Jeśli wiesz już, że nie będziesz w stanie dłużej spłacać swojego zobowiązania i grozi Ci bankructwo, to warto uniknąć takiego scenariusza. Po znalezieniu osoby chętnej do uwolnienia się od kredytu, skonsultuj się z bankiem i przeprowadź cesję, która pozwoli Ci znów finansowo odetchnąć.

Rokowania z bankiem nie przyniosły satysfakcjonującego Cię efektu

Wiele osób mających problem ze spłacaniem kredytu hipotecznego w pierwszej kolejności próbuje negocjować z bankiem obniżenie wysokości miesięcznej raty. Można to osiągnąć poprzez np. wydłużenie okresu kredytowania.

Czasami jednak nawet elastyczna postawa banku niewiele daje. Jeśli nie masz stałego źródła dochodów, to dalsze spłacanie kredytu może się okazać niemożliwe. Jest to sygnał do tego, aby zacząć poważnie myśleć o przeprowadzeniu cesji kredytu hipotecznego.

Masz przed sobą jeszcze wiele lat spłacania kredytu

Cesja może być bardzo korzystnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy problemy ze spłacaniem rat pojawiły się na wczesnym etapie obowiązywania umowy – na przykład po kilku miesiącach od zaciągnięcia zobowiązania.

Wówczas, mając przed sobą perspektywę kolejnych kilkudziesięciu lat męczenia się z kredytem, dobrze będzie rozważyć przeprowadzenie cesji. Zwłaszcza, że dotychczas kredytobiorca nie poniósł wielkich kosztów, spłacając niewiele rat i bankową prowizję. Jest to zatem moment, w którym można się jeszcze wycofać bez istotnych konsekwencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie