Kiedy warto zrezygnować z karty kredytowej?

Piotr Kowalczyk
27.05.2024

Karta kredytowa to całkiem wygodny sposób na zyskanie stałego dostępu do dodatkowej gotówki. Bywają natomiast sytuacje, w których warto lub wręcz trzeba z niej zrezygnować, najczęściej dla własnego bezpieczeństwa finansowego. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Wysokie opłaty

Jeśli utrzymanie i korzystanie z Twojej karty kredytowej wiąże się z wysokimi opłatami, to rozważ zmianę banku. Poszukaj oferty z niższymi opłatami, co na bardzo konkurencyjnym rynku usług bankowych nie powinno być wielkim problemem.

Wysokie oprocentowanie

Jeśli regularnie korzystasz z kredytu w ramach karty, czyli nie spłacasz zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym, to musisz zwrócić szczególną uwagę na wysokość oprocentowania. Jeśli obecny bank dosłownie łupi Cię na odsetkach, to czas najwyższy rozejrzeć się za alternatywną ofertą lub w ogóle zrezygnować a karty.

Nadmierne wydatki

Jeśli posiadanie karty kredytowej prowadzi do nieplanowanych lub impulsywnych zakupów, co zwiększa Twoje zadłużenie, to nie tyle rozważ rezygnację z karty, co po prostu natychmiast skończ z tą formą finansowania swoich potrzeb.

Analogicznie: jeśli spłata zadłużenia na karcie kredytowej staje się coraz trudniejsza i powoduje u Ciebie ogromny stres, to jest to wyraźny sygnał do zmiany swoich nawyków i zrezygnowania z „kredytówki”.

Lepsze alternatywy

Możliwe, że inna forma kredytu (np. limit w koncie) lepiej wpisuje się w Twoje potrzeby i możliwości finansowe, a przy tym będzie tańsza. Warto przeanalizować różne dostępne opcje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie