Koszmar każdego kredytobiorcy – egzekucja komornicza. Jakie masz prawa?

Piotr Kowalczyk
07.03.2016

Niespłacanie swoich zobowiązań wobec banku czy prywatnej firmy pożyczkowej prędzej czy później skończy się zawsze tak samo: egzekucją komorniczą. O jej wszczęciu zawsze decyduje sąd, do którego trafia pozew przeciwko dłużnikowi. To najgorsze rozwiązanie dla każdej osoby, która nie jest w stanie regulować np. rat kredytu. Warto jednak wiedzieć, że także wobec egzekucji komorniczej przysługują Ci określone prawa. Jakie? Przeczytasz o nich w naszym poradniku.

Czego nie wolno komornikowi?

Komornik to bardzo źle kojarząca się funkcja. Jego zainteresowanie zawsze oznacza bowiem, że dłużnik ma bardzo poważne kłopoty i wkrótce straci swój dobytek. To nie musi się jednak skończyć tak dramatycznie. Profesjonalni komornicy działają bowiem w taki sposób, aby skutecznie zaspokoić roszczenia wierzycieli, jednocześnie nie łamiąc praw dłużnika i nie pozbawić go środków do życia.

Pamiętaj, że komornikowi nie wolno m.in.:

  • wszczynać egzekucji bez okazania oryginalnego tytuły wykonawczego wystawionego przez sąd (z sądową klauzulą wykonalności);
  • ograniczać Ci swobody, czyli np. zabraniać Ci opuszczania nieruchomości;
  • naruszać Twoich dóbr osobistych;
  • wszczynać egzekucji w dni świąteczne, po 21 lub przed 7 rano (wyjątek stanowi sytuacja, w której takie postępowanie umożliwi komornikowi prezes sądu – musisz jednak zostać o tym poinformowany listownie);
  • zajmować narzędzi niezbędnych Ci do pracy;
  • grozić Ci – czy to ustnie czy pisemnie;
  • rejestrować rozmów z Tobą.

Egzekucja komornicza – nie stracisz wszystkiego

Nigdy nie jest tak, że komornik – cytując powiedzenie – zedrze z Ciebie ostatnią koszulę. Obowiązują go bowiem jasno określone przepisy, które chronią dłużnika przed zbytnim obciążeniem z tytułu zaspokajania roszczeń wierzycieli. O czym musisz pamiętać?

  • Komornik może zająć jedynie 75% Twojej pensji, jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę i gdy w grę wchodzi egzekucja alimentów. W przypadku interesujących nas w tym wpisie długów np. kredytowych zajęcie może wynieść maksymalnie 50% pensji.
  • Komornik może zająć tylko taką część Twojego wynagrodzenia, aby została Ci przynajmniej wysokość minimalnej krajowej pensji.
  • W przypadku emerytów i rencistów komornikowi wolno zająć jedynie do 25% wysokości świadczenia, chyba że chodzi o długi alimentacyjne – wówczas jest to 60%.
  • Analogicznie jak w przypadku pensji, po zajęciu emerytury lub renty musisz dysponować przynajmniej minimalną, ustawową wysokością świadczenia.

Pamiętaj!

Komornikowi absolutnie nie wolno zajmować świadczeń alimentacyjnych dłużnika, żadnych zasiłków rodzinnych czy pielęgnacyjnych, a także renty przyznawanej sierocie zupełnej.

Masz prawo spłacić dług nawet po wszczęciu egzekucji

Warto o tym pamiętać, bo komornicy rzadko o tej zasadzie przypominają. Każdy dłużnik ma pełne prawo w dowolnym momencie spłacić swojego wierzyciela – czy to wpłacając środki na konto kredytodawcy czy też za pośrednictwem komornika. Wówczas należy złożyć wniosek o umorzenie egzekucji. Dzięki temu sąd obciąży Cię jedynie kosztami egzekucji w wysokości 5% wartości zadłużenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie