Niespłacanie swoich zobowiązań wobec banku czy prywatnej firmy pożyczkowej prędzej czy później skończy się zawsze tak samo: egzekucją komorniczą. O jej wszczęciu zawsze decyduje sąd, do którego trafia pozew przeciwko dłużnikowi. To najgorsze rozwiązanie dla każdej osoby, która nie jest w stanie regulować np. rat kredytu. Warto jednak wiedzieć, że także wobec egzekucji komorniczej przysługują Ci określone prawa. Jakie? Przeczytasz o nich w naszym poradniku.
Komornik to bardzo źle kojarząca się funkcja. Jego zainteresowanie zawsze oznacza bowiem, że dłużnik ma bardzo poważne kłopoty i wkrótce straci swój dobytek. To nie musi się jednak skończyć tak dramatycznie. Profesjonalni komornicy działają bowiem w taki sposób, aby skutecznie zaspokoić roszczenia wierzycieli, jednocześnie nie łamiąc praw dłużnika i nie pozbawić go środków do życia.
Pamiętaj, że komornikowi nie wolno m.in.:
Nigdy nie jest tak, że komornik – cytując powiedzenie – zedrze z Ciebie ostatnią koszulę. Obowiązują go bowiem jasno określone przepisy, które chronią dłużnika przed zbytnim obciążeniem z tytułu zaspokajania roszczeń wierzycieli. O czym musisz pamiętać?
Pamiętaj!
Komornikowi absolutnie nie wolno zajmować świadczeń alimentacyjnych dłużnika, żadnych zasiłków rodzinnych czy pielęgnacyjnych, a także renty przyznawanej sierocie zupełnej.
Warto o tym pamiętać, bo komornicy rzadko o tej zasadzie przypominają. Każdy dłużnik ma pełne prawo w dowolnym momencie spłacić swojego wierzyciela – czy to wpłacając środki na konto kredytodawcy czy też za pośrednictwem komornika. Wówczas należy złożyć wniosek o umorzenie egzekucji. Dzięki temu sąd obciąży Cię jedynie kosztami egzekucji w wysokości 5% wartości zadłużenia.