Kredyt a pożyczka – poznaj najważniejsze różnice

Mateusz Nowak
05.02.2024

Terminy „pożyczka” i „kredyt” są często używane zamiennie, tymczasem mówimy tutaj o dwóch zupełnie różnych produktach finansowych. Najważniejsze różnice między nimi omawiamy w tym poradniku.

Kto udziela?

Kredyt jest zwyczajowo udzielany przez banki i inne instytucje finansowe posiadające odpowiednie zezwolenia od organów nadzorczych na prowadzenie działalności kredytowej.

Z kolei pożyczki może udzielić np. firma pożyczkowa działająca poza systemem bankowym czy nawet osoba fizyczna. 

Przeznaczenie

Środki uzyskane z kredytu zwykle mogą być przeznczone na konkretny cel, np. kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, a kredyt samochodowy na zakup auta.

Jeśli natomiast chodzi o pożyczkę, to tutaj zazwyczaj nie wymaga się podawania celu, na który będą przeznaczone środki.

Kwestie prawne

Kredyty podlegają ścisłym regulacjom prawnym, m.in. w zakresie sprawdzania zdolności kredytowej czy informowania kredytobiorcy o RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania).

Z koeli pożyczki, zwłaszcza te udzielane przez osoby prywatne lub firmy pożyczkowe, są w mniejszym stopniu obwarowane przepisami prawa.

Koszty

Kredyty bankowe z reguły charakteryzuje niższe oprocentowanie w porównaniu do pożyczek pozabankowych. Stąd też te drugie są o wiele droższe w obsłudze.

Okres finansowania

Kredytów najczęściej udziela się na dłuższy okres, natomiast pożyczki mają zwykle charakter krótkoterminowy (od kilku do kilkunastu miesięcy). 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie