Kredyt dla nowej firmy: jak zwiększyć swoje szanse?

Maciej Piwowski
24.09.2019

Świeżo założona firma ma mnóstwo potrzeb inwestycyjnych. Większość przedsiębiorców nie jest w stanie sfinansować ich z oszczędności czy bieżących wpływów. Tutaj naturalnym źródłem wydaje się być bank, który może udzielić kredytu firmowego na konkretny cel lub kredytu obrotowego na dowolne wydatki. Problem w tym, że początkujący przedsiębiorcy nie są ulubionymi klientami banków i bardzo często otrzymują decyzję odmowną. Czy można coś na to zaradzić? Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu dla nowej firmy? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Dobry biznesplan

Jeśli chcesz zawnioskować o kredyt inwestycyjny, to koniecznie staw się w banku z porządnym, rzetelnym i co najważniejsze – realistycznym biznesplanem. Gdy analityk zobaczy, że ma do czynienia z poważnym przedsiębiorcą, rozumiejącym swoją branżę i mającym naprawdę fajny pomysł na biznes, może wydać pozytywną opinię, co zaowocuje przyznaniem Ci kredytu inwestycyjnego.

Analogicznie: biznesplan stworzony na kolanie, ogólnikowy, mało zrozumiały, niezawierający harmonogramu dochodzenia do zysku, pogrzebie Twoje szanse na kredyt.

Zabezpieczenie

Banki nie ufają początkującym przedsiębiorcom i mają ku temu podstawy. Ze statystyk wynika, że zdecydowana większość nowych firm upada w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. Nic zatem dziwnego, że bank niespecjalnie pali się do udzielenia kredytu komuś, kto może za chwilę zniknąć z rynku. Zwłaszcza dotyczy to jednoosobowych działalności gospodarczej.

Aby nieco uspokoić bank i rozwiać jego obawy, musisz przedstawić solidne zabezpieczenie kredytu. Najlepiej jeśli będzie to firmowa lub należąca do Ciebie nieruchomość – banki najbardziej je lubią. Opcjonalnie możesz wynegocjować z bankiem inną formę zabezpieczenia, np. gotówkę, poręczenie osobiste czy ustanowienie zabezpieczania na firmowych środkach trwałych.

Wkład własny

Jeśli go posiadasz, to znacznie zwiększysz swoje szanse na otrzymanie kredytu firmowego, nawet pomimo krótkiego stażu w gronie przedsiębiorców. Zwykle banki oczekują wkładu własnego na poziomie minimum 20% wartości kredytu, ale początkujący właściciele firm powinni dysponować większą kwotą – optymalnie będzie to 30% wnioskowanej sumy. Dla banku jest to sygnał, że mocno wierzysz w swój projekt, widzisz w nim potencjał biznesowy i jesteś gotów do współponoszenia ryzyka, co umocni Twoją pozycję negocjacyjną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie