Kredyt hipoteczny – deweloperzy vs rynek wtórny

Jerzy Biernacki
20.07.2020

Każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu. Marzenia o własnych metrach kwadratowych rozróżnia jedynie ich lokalizacja, powierzchnia, ilość pokoi i inne podobne czynniki. Większość z nas nabywa mieszkanie z rynku wtórnego, zwykłe mieszkanie w bloku. Jednak istnieją jednostki, których marzenia sięgają o wiele dalej. Pragną nowego domu, bez wcześniejszych lokatorów. Domu, w którym od początku do końca będą mogli samodzielnie wszystko zaplanować. Powiedzmy sobie szczerze, ilość marzycieli posiadających wystarczającą ilość środków finansowych na zakup nowego domu jest przerażająco niska. Są one znacznie droższe, niż mieszkanie z drugiej ręki. W takim momencie zazwyczaj decydujemy się na kredyt hipoteczny. Tylko, którą ofertę wybrać?

Zaciągając kredyt na sfinansowanie transakcji z deweloperem spotkamy się z odmienną procedurą kredytową, niż w sytuacji zakupu mieszkania z rynku wtórnego: http://pamietnikwindykatora.pl/kredyt-hipoteczny-na-mieszkanie-z-rynku-wtornego/. Nabywając mieszkanie od dewelopera jest ono zazwyczaj już całkowicie gotowe lub blisko wykończenia. Należy dokładnie sprawdzić rzetelność i uczciwość takiego pośrednika, a w szczególności czy nie jest on oszustem i czy jest wypłacalny. To pozwoli nam uniknąć problemów związanych powszechnie ze znikającymi deweloperami, którzy po otrzymaniu pieniędzy znikają bez śladu, a my zostajemy z kredytem do spłacenia.

Istotną sprawą w kwestii zaciągnięcia kredytu hipotecznego są dokumenty jakie należy dostarczyć do banku. Standardowo bank oczekuje przedstawienia odpisu z księgi wieczystej i zawartej umowy z deweloperem. W przypadku inwestycji rozpoczętej należy przedłożyć pozwolenie na budowę. Natomiast, gdy dom jest już w pełni gotowy wymagane jest pozwolenie związane z przeznaczeniem lokalu na cele mieszkaniowe. Oprócz tego do banku należy dostarczyć harmonogram prowadzonych prac, dokument określający termin i wysokość wypłaty transz kredytu oraz dokument potwierdzający, że deweloper z którym zawarliśmy umowę faktycznie prowadzi działalność deweloperską. Przekazując do banku harmonogram budowy domu może się on pokusić o dokonanie samodzielnej inspekcji postępów w zakresie prac budowlanych i czy jest ona w pełni zgodna z otrzymanym harmonogramem. Powszechnie wiadomo, że nie ma nic za darmo, dlatego w tym przypadku bank na pewno doliczy dodatkowe koszty. Jeżeli kredyt jest wypłacany w transzach całkowicie zgodnych z posiadanym harmonogramem, to wówczas na wstępie nie zostajemy obciążeni przez bank kosztami całego kredytu. Zwykle powstają odsetki od kredytu zmniejszające płaconą przez nas ratę do chwili, w której wprowadzimy się do mieszkania.

Tak więc marzenia, w szczególności te wymagające, prowadzą do ponoszenia znacznie większych kosztów w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup mieszkania od dewelopera, niż uzyskanie zwykłego kredytu na mieszkanie z drugiej ręki. Odzwierciedlają się w znacznie wyższych kosztach kredytu, jak i wyższej cenie upragnionego mieszkania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie