Kredyt hipoteczny - jak porównywać, jakie parametry są najważniejsze?

Krzysztof Jagielski
03.07.2019

Kredyt hipoteczny to popularny produkt bankowy, który wielu osobom umożliwia spełnienie marzenia o własnym M. Jest to zobowiązanie na wiele lat, najczęściej dotyczy ogromnych kwot, warto więc przed wyborem odpowiedniego kredytu hipotecznego wnikliwie przeanalizować oferty różnych banków. Na co więc zwrócić uwagę przeglądając kredyty na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie o charakterze celowym. Oznacza to, że pozyskane w ten sposób środki należy przeznaczyć na konkretny cel, jakim jest zakup lub remont nieruchomości. W przypadku tego kredytu istotne jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. Minimalny okres kredytowania wynosi 5 lat, maksymalny to 35 lat. Jak więc dostać kredyt na mieszkanie lub dom?

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego zależą od banków, chociaż ich oferty mają wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest wymagany wkład własny w postaci ok. 20% wartości nieruchomości. Zdarza się, że niektóre banki odstępują od tego warunku, ale jedynie w określonych sytuacjach i jest to rzadkość. W ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Najlepiej jak najwięcej. Banki przychylnie patrzą na klientów, którzy mają umowę o pracę i przede wszystkim – mają dużą zdolność kredytową. Warunkiem jest również pozytywna historia kredytowa.

Jak porównywać kredyty hipoteczne?

Kredyty warto analizować przy użyciu specjalnych narzędzi dostępnych w Internecie. Kredyt hipoteczny wybierzesz dzięki porównywarce, w której sprawdzisz takie parametry jak RRSO, oprocentowanie, marża i prowizja. W niektórych narzędziach można wybrać również rodzaj rat: malejące lub rosnące. Wystarczy jedynie wpisać pożądaną kwotę kredytu, wartość nieruchomości i okres kredytowania, by dowiedzieć się, jakie banki mogą mieć odpowiednie dla nas oferty. Podczas analizowania kredytów warto zwrócić też uwagę na wysokość wspomnianego wkładu własnego, ale i obowiązkowe lub dodatkowe ubezpieczenia. Niektóre banki oferują ponadto wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłat na określony czas, np. na miesiąc.

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty są wymagane?

Banki skrupulatnie sprawdzają czy wnioskodawcy będą w stanie spłacać zobowiązania na tak duże kwoty. Z tego powodu obowiązkowe jest przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, wyciągu z konta bankowego i zaświadczenia z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki. Do uzyskania kredytu na mieszkanie lub inną nieruchomość niezbędne jest także posiadanie dowodu osobistego i drugiego dokumentu ze zdjęciem, który potwierdzi naszą tożsamość. Jeśli o kredyt hipoteczny stara się małżeństwo, wówczas konieczne będzie przedstawienie również skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz, jeśli została ona spisana, umowy o rozdzielności majątkowej. Niezbędne są także dokumenty związane z nieruchomością, może to być np. umowa przedwstępna z deweloperem, decyzja o pozwoleniu na budowę, kosztorys prac remontowych itd., w zależności od sytuacji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie