Kredyt hipoteczny krok po kroku – od czego zacząć?

Mateusz Nowak
16.05.2016

Jesteś młodym człowiekiem, zarabiasz nieźle, ale nie na tyle dużo, aby w krótkim czasie odłożyć środki na zakup mieszkania czy wybudowanie domu. Co Ci pozostaje? Oczywiście – kredyt. Banki nie są już tak skore do ich udzielania jak jeszcze kilka lat temu, jednak nadal zdobycie kredytu na zakup nieruchomości nie jest szczególnie trudne – wystarczą stałe dochody i zdolność kredytowa. Podpowiemy Ci, jak uzyskać kredyt hipoteczny krok po kroku. Przeczytaj uważnie, zanim wybierzesz się do banku.

  1. Spotkanie z doradcą – najlepiej, jeśli będzie to doradca niezależny, pracujący w jakiejś prywatnej firmie (nie brakuje ich na rynku). Jest to wygodne rozwiązanie dla kredytobiorcy, bo zyskuje darmową pomoc człowieka, który orientuje się we wszystkich bankowych niuansach i pomoże przygotować i złożyć wniosek w kilku bankach – oszczędzamy więc czas. Samodzielne zmaganie się z procedurami jest uciążliwe.
  2. Określenie zdolności kredytowej – wstępnie zrobi to doradca, któremu trzeba dostarczyć zaświadczenie o zarobkach (lub PIT w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej), podać informacje na temat liczby osób w rodzinie i innych zobowiązań finansowych (pożyczki, leasing). Na tej podstawie doradca oceni, czy w ogóle masz szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego w jakimś banku.
  3. Kompletowanie dokumentów – doradca poda Ci pełną listę dokumentów, jakie będą potrzebne do złożenia wniosku kredytowego. Na pewno będzie to operat szacunkowy nieruchomości, w przypadku działki także wypis i wyrys z rejestru gruntów, w przypadku mieszkania zaświadczenie ze spółdzielni lub inny dokument potwierdzający zasadność nabycia lokalu przez obecnego właściciela. Tych dokumentów będzie mnóstwo, a ich kompletowanie potrwa wiele tygodni.
  4. Złożenie wniosku – wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego najlepiej jest złożyć w kilku bankach – wówczas jest większa szansa, że któryś zostanie zaakceptowany, a Ty nie będziesz musiał przechodzić całej procedury raz jeszcze. Po dostarczeniu wniosków zostaną one poddane analizie w centralach bankowych, gdzie specjalista sprawdzi ich poprawność, a także jeszcze raz policzy zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeśli wszystko będzie w porządku, to nastąpi...
  5. Podpisanie umowy – po podpisaniu umowy bank w ciągu 7 dni roboczych uruchamia kredyt – czy to przelewa całość pieniędzy na konto właściciela nieruchomości, czy też robi to w transzach, jeśli dom czy mieszkanie nie jest jeszcze gotowe. Na tym etapie będziesz musiał złożyć wniosek o ustanowienie hipoteki na nieruchomości (sąd wpisze odpowiednią adnotację w księdze wieczystej). Dokładnie przeczytaj umowę, bo są w niej zawarte wszelkie szczegóły dotyczące Twojego kredytu.

To tylko 5 kroków, ale uwierz, że staranie się o kredyt hipoteczny nie jest bardzo przyjemne. W dodatku nikt nie daje gwarancji, że go otrzymasz. Banki mają własne procedury, które czasami trudno jest zrozumieć nawet doradcy. Pamiętaj jednocześnie, że starania o uzyskanie kredytu trzeba rozpocząć wiele tygodni przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą nieruchomości – cały proces bowiem może trwać nawet 3 miesiące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie