Kredyt konsolidacyjny – szansa na wyjście z długów?

Piotr Kowalczyk
12.01.2016

Pułapka zadłużenia jest w naszych czasach czymś bardzo powszechnym – niestety. Oferty dotyczące kredytów często kuszą nas niezwykle atrakcyjnymi warunkami, przez co łatwo można stracić tu zdrowy rozsądek. Do tego niektórzy decydują się na ryzykowne dla siebie zobowiązania finansowe chociażby ze względu na trudną sytuację; niestety, potem wpadają przez to w jeszcze większe problemy.

Spirala zadłużenia sama się nakręca, bowiem aby być w stanie spłacić jedne długi, często decydujemy się na zaciągnięcie kolejnych. Wielu ludzi kończy w taki sposób z wieloma zadłużeniami w różnych miejscach, a ich osobiste finanse znajdują się w stanie rozkładu. Czy w takiej sytuacji nie ma już żadnego wyjścia?

Tylko nie kolejny dług!

Większość ludzi uzna prawdopodobnie, że zaciąganie kolejnego długu w tak trudnej sytuacji nie jest najmądrzejszym wyjściem. W rzeczywistości jednak takie rozwiązanie często jest jedynym sposobem na wyjście z takich problemów. Nie chodzi tu jednak o zaciąganie następnych zobowiązań finansowych, a wzięcie kredytu konsolidacyjnego. W ciężkiej sytuacji finansowej zalety takich kredytów są wręcz nieocenione.

Czym są kredyty konsolidacyjne?

Kredyt konsolidacyjny działa na bardzo prostych zasadach. Zaciągając go pozwalamy, aby bank wykupił wszystkie nasze zobowiązania finansowe i zebrał je w jeden, wielki dług. Dlaczego jest to takie pomocne? Otrzymujemy tu przede wszystkim ogromną wygodę. Zamiast zmagać się z wieloma zadłużeniami u różnych wierzycieli możemy po prostu spłacać jeden, większy dług. Pozwala to na skuteczniejsze zorganizowanie swoich osobistych finansów; oszczędzamy w taki sposób również sporo niepotrzebnych nerwów.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych można liczyć na znacznie dogodniejsze warunki spłaty. Kredyt taki można zwykle rozłożyć sobie na dłuższy czas – nierzadko wiele lat. Oprocentowanie, podobnie jak w przypadku innych produktów tego typu, jest tu zwykle ustalane indywidualnie dla każdego klienta. Niemniej banki zdają sobie sprawę, że z kredytów konsolidacyjnych korzystają zwykle osoby w trudnej sytuacji, przez co nie jest ono zbyt wysokie i wynosi zwykle 5 – 8%.

Banki oferujące kredyty konsolidacyjne przygotowują zwykle dla swoich klientów szereg udogodnień, aby maksymalnie ułatwić im wywiązywanie się z takich zobowiązań. Są to między innymi wakacje kredytowe, pozwalające na zawieszenie spłaty rat na określony czas. Zwykle można też wybierać czy raty mają mieć stałą wysokość, czy też będą rosnące lub malejące.  

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Kredyty konsolidacyjne oferowane są przez wiele banków na polskim rynku, trzeba zatem poświęcić nieco czasu na znalezienie czegoś odpowiedniego. Pierwszym krokiem powinno tu być wpisanie w dowolnej wyszukiwarce internetowej hasła takiego jak "kredyt konsolidacyjny kalkulator". Dzięki takiemu prostemu narzędziu będziemy w stanie obliczyć, jakich warunków współpracy możemy oczekiwać w konkretnych bankach. Do tego warto po prostu poczytać opinie na temat wybranych ofert. Ludzie którzy korzystali z nich wcześniej będą w stanie określić, czy interesujący nas bank jest faktycznie godny zaufania i współpraca z nim układa się bez żadnych problemów.

Materiał prasowy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie