Kredyt konsumencki bardzo często bywa mylony z kredytem konsumpcyjnym, tymczasem to dwa zupełnie różne produkty bankowe. Termin „kredyt konsumencki” określa bowiem osobę prywatną, której jest udzielane finansowanie. Z kolei „kredyt konsumpcyjny” wskazuje, na co pieniądze mogą zostać przeznaczone. Wyjaśnimy te różnice w dzisiejszym artykule.
Kredyt konsumencki może otrzymać każda osoba prywatna, która ma zdolność kredytową. Udzielaniem takich świadczeń zajmują się wyłącznie banki. Szczegółowo ten rodzaj kredytu określa ustawa, zgodnie z którą takie finansowanie musi spełniać podstawowy warunek.
Wysokość kredytu konsumenckiego nie może przekroczyć 255.550 złotych lub równowartości tej kwoty w obcej walucie.
Udzielenie kredytu konsumenckiego wymaga zawarcia umowy, w której muszą być wyszczególnione informacje na temat Realnej Rocznej Stopy Oprocentowania oraz o ewentualnych kosztach dodatkowych, jakie ponosi konsument. Bank musi także podać całkowitą kwotę kredytu.
Ważne
Należy zwrócić baczną uwagę na to, czy w umowie zostały podane wszystkie informacje. Ma to chronić kredytobiorcę przed nadmiernym zadłużeniem się.
Po stronie banku leży także obowiązek rzetelnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Prawo umożliwia konsumentowi wypowiedzenie umowy o kredyt konsumencki bez podawania przyczyny w terminie 14 dni od jej zawarcia. Bank nie może naliczyć za to żadnej kary, jedynie pobrać odsetki za czas, w którym klient obracał już przyznanymi mu środkami.
Pamiętaj
Konsument ma również prawo do wcześniejszej spłaty kredytu lub jego części i bank nie może mu tego utrudniać.
Podstawowa różnica między oboma kredytami polega na rozróżnieniu celu, na jaki zostało zaciągnięte świadczenie. Kredyt konsumpcyjny, co do zasady, może zostać przeznaczony na dowolny cel: wakacje, zakup samochodu, spłatę innych zobowiązań czy remont kuchni.
Z kolei kredyt konsumencki musi zostać przeznaczony na konkretny cel, wskazany w umowie kredytowej. Jeśli klient przeznaczy środki na inny cel, wówczas bank ma prawo wypowiedzieć mu umowę kredytową i zażądać spłaty całego zadłużenia.
Dlatego właśnie pieniądze w ramach kredytu konsumpcyjnego z reguły są przelewane na konto klienta, a te z kredytu konsumenckiego na konto podmiotu, który realizuje jakąś potrzebę klienta.