Program Rodzina 500+ bardzo pomógł milionom Polaków w poprawieniu swojej sytuacji ekonomicznej. Dla wielu świadczenia przyznawane przez rząd stały się jednak okazją do zwiększenia swojej zdolności kredytowej i uzyskania kredytu czy pożyczki. Czy tak to rzeczywiście działa? Czy można uzyskać kredyt na 500+? Sprawdźmy, jak do tej sprawy podchodzą banki.
Dotyczy to jednak wyłącznie pożyczek i kredytów krótkoterminowych, np. na zakup samochodu czy inne wydatki. Banki już dawno orzekły, że rządowe świadczenie będzie przez nie akceptowane i pozwoli zwiększyć zdolność kredytową klienta. Dzięki temu dla wielu osób zostały otwarte drzwi do uzyskania kredytu – ale podkreślmy: krótkoterminowego.
Warto wiedzieć
Zasady programu Rodzina 500+ nie zabraniają jego beneficjentom przeznaczania środków na spłatę kredytów czy pożyczek.
W bankach obowiązuje generalna zasada, która głosi, że przy ustalaniu zdolności kredytowej klienta nie bierze się pod uwagę różnego rodzaju zasiłków – a świadczenie 500+ ma właśnie charakter zasiłku. Wynika to z prostego faktu: zasiłki są udzielane na krótki okres i nie można do końca przewidzieć, czy po zmianie przepisów nie zmieni się również mechanizm ich udzielania. Te obawy dotyczą szczególnie 500+.
Dlatego osoba, która przed otrzymaniem świadczenia nie miała zdolności kredytowej podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny, po uruchomieniu programu Rodzina 500+ nie ma raczej co liczyć na diametralną zmianę. Banki jednak podchodzą do takich przypadków indywidualnie i być może wkrótce część z nich zacznie oficjalnie honorować świadczenie z 500+ jako stałe źródło dochodu klientów.
W przypadku instytucji finansowych niebędących pod nadzorem KNF wszystko wygląda zupełnie inaczej. Popularne parabanki udzielające pożyczek prywatnych rzadko weryfikują faktyczną sytuację finansową klienta. Przyznają pieniądze, bo chcą zarobić na wysokich odsetkach. Dlatego każdy klient jest dla nich bardzo atrakcyjny – nawet ten bez stałego źródła dochodu.
Uruchomienie programu Rodzina 500+ nieco skomplikowało biznesy firm pożyczkowych, ale na krótko. Klienci znów wrócili, ponieważ zastrzyk gotówki od rządu wzmógł ich apetyty na lepsze życie. Dla parabanków to idealna sytuacja, choć trzeba pamiętać, że zgodnie z przepisami świadczenie z tytułu programu Rodzina 500+ nie może być przedmiotem zajęć komorniczych.