Kredyt na mieszkanie: jak się przygotować do zaciągnięcia?

Remigisz Szulc
20.11.2019

Kredyt hipoteczny to najczęściej wieloletnie zobowiązanie, do którego powinno się dobrze przygotować. Na co uważać przy zaciąganiu kredytu na mieszkanie? O czym powinno się pamiętać, zanim podpiszemy umowę?

Na co uważać przy kredycie na mieszkanie?

W przypadku kredytu mieszkaniowego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, jeszcze zanim w ogóle zdecydujemy się na jakąkolwiek ofertę. Od momentu podjęcia decyzji do podpisania umowy kredytowej jest jeszcze daleka droga, co dla wielu z nas równa się z całym mnóstwem formalności do spełnienia. Należy przecież pamiętać, że kredyt na mieszkanie wiąże się m.in. z przygotowaniem odpowiednich dokumentów (kredytblog.pl), a tych zazwyczaj jest dużo. Wcześniej także trzeba podjąć kilka istotnych decyzji, w tym tę najważniejszą – czy w ogóle stać nas na wzięcie kredytu, ile pieniędzy potrzebujemy i jaka konkretnie nieruchomość nas interesuje. Wszystko to będzie miało niebagatelne znaczenie na naszą przyszłość.

Kredyt na mieszkanie, a nasza sytuacja finansowa

Wzięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, przez którą jesteśmy przywiązani do banku na wiele lat. Należy więc wcześniej dokładnie przeanalizować swój budżet, sprawdzić, jakie mamy dochody i wydatki i ile będziemy w stanie przeznaczyć na spłatę ewentualnej raty. Trzeba również pamiętać, że sytuacja finansowa może zawsze się zmienić, zwłaszcza w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Dobrze przy tym sprawdzić także swoją zdolność kredytową – o jak duży kredyt możemy się starać i czy nie mamy innych zobowiązań, które mogą ją obniżać. Przed wyborem kredytu warto poukładać swoją sytuację finansową.

Znajdź nieruchomość, odpowiadającą twoim potrzebom

Każdy z nas ma pewne wyobrażenie tego, w jakich warunkach chce mieszkać i jaką przestrzenią dysponować. Poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości jest więc bardzo istotne – musi spełniać nasze osobiste oczekiwania. Jeżeli już takie mieszkanie znajdziemy, trzeba je również sprawdzić, zwłaszcza pod względem prawnym. Ważna będzie też cena i to czy dane mieszkanie mieści się w naszych możliwościach finansowych.

Jakie dokumenty do kredytu na mieszkanie?

Jednym z poważniejszych minusów kredytu hipotecznego jest papierologia. Zanim pójdziemy do banku, konieczne będzie skompletowanie całkiem pokaźnego pliku dokumentów związanych z samą nieruchomością. Warto to zrobić wcześniej, dzięki czemu zmniejszy się czas oczekiwania na decyzję, przez ciągłe uzupełnianie braków. Niestety w tym wypadku trzeba też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ weryfikacja banków zazwyczaj trwa dość długo (ok. 60 dni).

Jak znaleźć kredyt hipoteczny?

Gdy już mamy załatwione podstawy, kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej oferty kredytowej. Najlepiej porównać propozycje banków, a najłatwiej jest zweryfikować to poprzez porównywarki kredytowe. W ten sposób zestawimy ze sobą wiele różnych ofert i sprawdzimy ich koszty oraz inne parametry. To ważne, by wiedzieć, ile wyniesie nas ten kredyt, czy będą konieczne dodatkowe opłaty, ubezpieczenia, a także czy w razie czego istnieje opcja wcześniejszej spłaty. Różne banki różnie podchodzą do tych kwestii.

Zanim podpisze umowę kredytową – sprawdź ją!

Gdy już mamy wybraną nieruchomość, a nasz wniosek przeszedł pozytywnie pierwsze weryfikacje, przyjdzie pora na ostateczne dopełnienie formalności, czyli dogadanie szczegółów umowy kredytowej, a także jej ostateczne podpisanie. Należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, a w razie zastrzeżeń prosić o wyjaśnienie. Sposób płatności, wysokość raty i inne kwestie trzeba dopasować do naszych możliwości, a wszystkie zapisy umowy powinny być dokładnie zweryfikowane. Gdy jesteśmy już pewni swoich decyzji, nie pozostaje nam nic innego, jak złożenie podpisu i uruchomienie kredytu, który zostanie przeznaczony za zakup wymarzonego mieszkania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie