W jednym z artykułów przybliżaliśmy Wam 5 najważniejszych obowiązków kredytobiorcy. Teraz pora na przywileje, a tych również nie brakuje. Prawo bowiem mocno chroni osoby zadłużające się, przede wszystkim przed wpadnięciem w spiralę długów. Oczywiście same przepisy nie pomogą, jeśli zabraknie nam zdrowego rozsądku, ale bez wątpienia warto je znać. Oto 5 najważniejszych przywilejów osób biorących kredyty lub pożyczki.
- Prawo do odstąpienia od umowy – jest to żelazne prawo przysługujące każdej osobie, która zaciągnęła jakieś zobowiązanie czy to w banku, czy w prywatnej firmie pożyczkowej. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami mamy 14 dni na odstąpienie od już podpisanej umowy bez podawania żadnej przyczyny. Recz jasna rozwiązanie umowy następuje tylko w sytuacji, jeśli rozliczymy się z naszym pożyczkodawcą (oddamy mu całą kwotę i ewentualne naliczone już odsetki). Bank czy firma pożyczkowa nie ma także prawa naliczać z tego tytułu jakichkolwiek kar.
- Prawo do dokładnego zapoznania się z umową – jest to w zasadzie obowiązek każdego kredytobiorcy, ale instytucja udzielająca świadczenia nie może tego utrudniać. Zanim podpiszesz umowę możesz się dokładnie zapoznać z jej zapisami, a także poprosić o konsultację ze specjalistą. Jeśli bank czy firma takim nie dysponuje, wówczas możesz zabrać umowę do domu i przedstawić ją własnemu prawnikowi. Jeśli jakikolwiek zapis w umowie jest dla Ciebie niekorzystny, masz prawo zrezygnować z jej zawarcia.
- Prawo do uzyskania informacji o wszystkich kosztach kredytu – bank ma absolutny obowiązek poinformować swojego klienta nie tylko o oprocentowaniu nominalnym, ale także o pozostałych kosztach zaciągnięcia kredytu. Jeśli tego nie zrobi, taka umowa jest nieważna. Masz prawo domagać się przedstawienia dokładnych wyliczeń w przystępnej formie. W umowie musi się natomiast znaleźć informacja o jakiejkolwiek, choćby najdrobniejszej opłacie związanej z udzieleniem lub obsługą kredytu.
- Prawo do negocjowania warunków spłaty pożyczki w sytuacji, gdy klient ma problemy z regulowaniem rat – to bardzo ważny przywilej, z którego trzeba korzystać za każdym razem, gdy faktycznie pojawią się przeszkody uniemożliwiające Ci rozliczanie się z bankiem lub firmą pożyczkową. Wówczas masz prawo zwrócić się do pożyczkodawcy z wnioskiem o np. rozłożenie długu na więcej rat lub terminowe umorzenie spłaty. Bank lub firma ma obowiązek na taką prośbę odpowiedzieć, choć nie musi oczywiście na nią przystawać.
- Prawo do rozstrzygania sporu przed sądem – w naszym kraju o ewentualnej winie decyduje wyłącznie sąd. Dlatego jeśli bank lub firma pożyczkowa, z różnych przyczyn, chce Ci wypowiedzieć umowę lub nałożyć na Ciebie jakieś kary, masz pełne prawo zwrócić się o rozstrzygnięcie tej kwestii do sądu. Oczywiście sam także możesz podać swojego wierzyciela do sądu, jeśli uznasz, że działa on na Twoją szkodę lub zataił przed Tobą jakieś istotne informacje.
Skuteczność w dochodzeniu swoich praw zależy jednak wyłącznie od tego, czy jesteśmy ich świadomi. Dlatego koniecznie zapamiętaj tę listę podstawowych przywilejów kredytobiorcy i nie daj się ustawić na gorszej pozycji.