Nie spłacasz kredytu hipotecznego? Sprawdź, kiedy bank może zabrać Ci mieszkanie

Maciej Piwowski
27.12.2017

Polscy kredytobiorcy należą do najsolidniejszych w Europie i niespłacane kredyty hipoteczne stanowią margines całego rynku. Mimo to warto wiedzieć, z jakimi konsekwencjami wiąże się zaniechanie spłaty swojego zobowiązania. Kiedy bank może zabrać mieszkanie? Jak przebiega cała procedura? Przeczytaj bardzo uważnie!

Do odebrania mieszkania daleka droga

Generalna zasada brzmi: bankowi nie zależy na tym, aby przejąć mieszkanie dłużnika. Zdecydowanie bardziej opłacalna dla instytucji jest opcja, w której kredytobiorca spłaca swoje zobowiązanie wraz z odsetkami. Dlatego chwilowe problemy nie powinny zmuszać Cię do wykonywania gwałtownych ruchów. Opóźnienie w płatności kilku lat nie jest jeszcze końcem świata, o ile nie unikasz banku.

Jeśli jednak rzeczywiście przestaniesz spłacać kredyt, to wpadniesz w tryby machiny windykacyjnej. Skontaktuje się z Tobą dział windykacji banku, który będzie wszelkimi możliwymi (i legalnymi) sposobami zachęcać Cię do wznowienia spłaty długu. Jeśli i to nie pomoże, to niestety, ale szykuj się na poważne problemy.

Podpisując umowę kredytową poddałeś się dobrowolnej egzekucji komorniczej. Bank może zatem bez Twojej zgody wysłać do sądu bankowy tytuł egzekucyjny, który otrzyma klauzulę wykonalności. To z kolei otwiera drogę do działania komornikowi.

Dalsza procedura

Komornik po otrzymaniu tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności od razu się z Tobą skontaktuje i poinformuje Cię o zamiarze zajęcia mieszkania. Da Ci także 14 dni na uregulowanie długu – jeśli w tym czasie nie podejmiesz żadnych działań, to komornik przejdzie do kolejnego etapu, mianowicie oszacowania lokalu i wystawienia go na licytację komorniczą.

Warto wiedzieć

W tym momencie do księgi wieczystej mieszkania zostanie wpisana informacja o wszczęciu egzekucji. Jest to zapis, który praktycznie uniemożliwia szybkie sprzedanie lokalu, dlatego będziesz już mieć związane ręce.

Masz obowiązek wpuścić komornika do mieszkania w celu jego dokładnego obejrzenia, opisania i ustalenia wartości. Twoim prawem jest jedynie zakwestionowanie zbyt niskiej ceny oszacowania. Gdy komornik zbierze już niezbędne dokumenty, ogłosi licytację publiczną. Wezmą w niej udział wszyscy chętni po wpłaceniu wadium. Musisz udostępnić lokal do obejrzenia przez potencjalnych nabywców w obecności komornika.

Po sprzedaniu mieszkania na licytacji komornik w pierwszej kolejności zaspokoi roszczenia banku i opłaci koszty sądowe oraz komornicze. Jeśli cokolwiek zostanie z tej puli, pieniądze trafią do Ciebie (jest to jednak mało realne).

Pamiętaj, że licytacja komornicza mieszkania to ostateczność i masz wiele możliwości, aby jej uniknąć. Koniecznie utrzymuj kontakt z bankiem i wykazuj wolę spłaty zadłużenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie