Niski wkład własny? Poznaj 5 sposobów na jego zwiększenie!

Jerzy Biernacki
20.12.2015

Czasy kredytowego eldorado minęły i bardzo dobrze. Dziś banki nie oferują już kredytów hipotecznych na 100 i więcej % wartości nieruchomości. Każdy, kto chce uzyskać kredyt, musi posiadać wkład własny. Dla młodych ludzi na dorobku jest to istotne ograniczenie dostępności do finansowania zakupu nieruchomości. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Przygotowaliśmy zestaw 5 sposobów na zwiększenie wkładu własnego lub zapewnienie sobie jakiegokolwiek udziału w kredycie.

  1. Pomyśl o kredycie z rodzicami – to klasyczna metoda, którą młodzi ludzie praktykują od lat. Rodzice zwykle mają nie tylko wyższą zdolność kredytową, ale także posiadają już jakiś majątek, który może stanowić istotny wkład własny do kredytu. Najlepsze będą oczywiście oszczędności (bank nie pogardzi kwotą np. 30.000 złotych), ale pomocna będzie także nieruchomość. Bank może się zgodzić na zabezpieczenie spłaty kredytu w postaci chociażby mieszkania rodziców. Uwaga jednak – to ryzykowne.
  2. Kup tańszą nieruchomość – jeśli brakuje Ci wkładu własnego na uzyskanie kredytu niezbędnego do zakupu domu o wartości pół miliona złotych, to ograniczyć swoje wymagania. Z pewnością łatwiej będzie Ci zebrać odpowiednią kwotę wkładu na zakup o połowę tańszego mieszkania. Nie każdy musi od razu mieć dom z ogródkiem, wiele osób zaczyna od wynajmowania mieszkania, dlatego nie marudź i mierz siły na zamiary. Kieruj się tą zasadą także wybierając mieszkanie. Niekoniecznie musisz stawiać na drogi lokal od dewelopera na modnym osiedlu. Dużo tańsze są przecież mieszkania z rynku wtórnego.
  3. Wkład własny to nie tylko gotówka – i warto o tym pamiętać, a później sprawdzić, czy bank jako formę wkładu własnego zaliczy nam np. ziemię rolną odziedziczoną po rodzicach lub jakąkolwiek inną nieruchomość, w której mamy udział czy jesteśmy jej jedynymi właścicielami. Bardzo cenna nieruchomość zwykle załatwia sprawę, a w dodatku pozwala uzyskać dużo lepsze warunki kredytu.
  4. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do uzyskania pomocy rządowej – to nie jest nic pewnego, bo rządy co chwilę zmieniają zasady swoich programów pomocowych, ale jeśli w momencie, gdy czytasz ten tekst, obowiązuje jakaś forma ułatwiania młodym ludziom kupna pierwszego M, to warto rozważyć skorzystanie z niej. Rządowa dopłata do zakupu mieszkania lub domu jest tak naprawdę wkładem własnym, który istotnie zwiększa dostępność nieruchomości dla młodych ludzi.
  5. Rozważ wzięcie kredytu na wkład własny – jest to rozwiązanie z kategorii ostatecznych, ale także można o nim pomyśleć, jeśli np. pilnie potrzebujemy mieszkania. Kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na dowolny cel jest oczywiście wysoko oprocentowany, ale uzyskana w ten sposób kwota pozwoli nam szybko zdobyć środki na wkład własny do kredytu hipotecznego. Ważne jest jednak przeanalizowanie, czy będziesz w stanie spłacać oba zobowiązania.

Najpewniejszym i pozbawionym ryzyka sposobem na uzyskanie wkładu własnego jest jednak po prostu regularne oszczędzanie. Odkładaj określoną kwotę (choćby 100-200 złotych miesięcznie), zacznij to robić jak najwcześniej, a po np. 10 latach uzbierasz już pokaźną kwotę, która pozwoli Ci uzyskać kredyt hipoteczny bez większego problemu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie