Pozabankowa karta kredytowa – co to takiego?

Mariusz Siwko
11.03.2021

Większość z nas sądzi, że kartę kredytową można uzyskać wyłącznie w banku. Tymczasem taki produkt w swojej ofercie mają również niektóre prywatne firmy pożyczkowe. Mówimy wówczas o tzw. pozabankowej karcie kredytowej. Na czym polega ta oferta? Czym różni się od karty kredytowej przyznanej przez bank? Na co trzeba tutaj uważać? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym w praktyce jest pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa w założeniu nie różni się niczym od karty wydanej przez bank. Również możemy jej używać do płatności bezgotówkowych, internetowych czy nawet do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Korzystamy przy tym z przyznanego przez prywatną firmę limitu, który jest ustalany w oparciu o zdolność kredytową klienta.

Warto wiedzieć

Limity na pozabankowej karcie kredytowej są z reguły znacznie niższe niż w banku.

Teoretycznie o przyznanie takiej karty mogą się ubiegać wyłącznie osoby posiadające zdolność kredytową. W praktyce jednak firmy pożyczkowe nie zawsze to weryfikują, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłych pożyczek.

Oprocentowanie

To kluczowa różnica pomiędzy pozabankową kartą kredytową a tą wystawioną przez bank. Prywatne firmy pożyczkowe stosują znacznie wyższe oprocentowanie, w praktyce maksymalnie wykorzystując limit nałożony przez tzw. ustawę antylichwiarską. Obecnie najczęściej spotykane oprocentowanie wynosi od 10 do nawet 15%, a więc jest znacznie wyższe niż w bankach.

Okres spłaty

To kolejna ważna różnica, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Prywatne firmy oczekują, że klient spłaci minimalną część wykorzystanego limitu, np. 15% wraz z wszystkimi dodatkowymi kosztami manipulacyjnymi. Zwykle mamy na to 30 dni.

Najważniejsze jest natomiast to, że w przypadku pozabankowej karty kredytowej nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Oznacza to, że niezależnie od długości korzystania z kapitału będziemy musieli zapłacić od tego odsetki. W bankach okres bezodsetkowy wynosi średnio 50 dni (jeśli zmieścimy się w tym limicie, to nie płacimy żadnych dodatkowych odsetek). Dlatego oferta bankowa jest korzystniejsza, choć dostępna wyłącznie dla osób posiadających zdolność kredytową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie