Wiele osób wciąż boi się pożyczać pieniądze od instytucji pozabankowych. Okazuje się jednak, że wystarczy być uważnym i rozsądnym, aby nie wpaść w pułapkę nieuczciwych firm. Warto poznać podstawowe zasady odpowiedzialnego pożyczania i wyrobić w sobie nawyki, które przydadzą nam się także w innych sytuacjach.
Na początku należy zastanowić się nad tym, jakie korzyści przyniesie nam pożyczka. Na co chcemy ją przeznaczyć? Jakie cele pomoże nam osiągnąć? Czy dodatkowy zastrzyk gotówki pozwoli nam na wymarzone wakacje pod palmami, czy też pomoże nam wyremontować pokój dla dziecka lub odnowić sypialnię? Niezależnie od celu, jedno jest pewne – jeśli zdecydujemy się na pożyczkę, postarajmy się wybrać najlepszą i najbezpieczniejszą ofertę.
Zasady mądrego pożyczania
Na samym początku zawsze określamy dokładnie cel pożyczki. Na przykład, jeśli chcemy wybrać się w egzotyczną podróż, sprawdźmy koniecznie, ile pieniędzy będziemy potrzebować. Dużo osób pożycza dodatkowe środki „na oko”, co często kończy się tym, że muszą sięgać po kolejną pożyczkę, ponieważ nie wszystkie wydatki zostały wcześniej uwzględnione. Warto zatem obliczyć koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia; do tego podstawowego zestawu należy doliczyć koszty dodatkowych atrakcji, takich jak chociażby zwiedzanie. Uwaga – kwota pożyczki zawsze powinna być nieco większa niż suma, której rzeczywiście potrzebujemy; dzięki temu zyskamy komfort psychiczny i nie będziemy martwić się, gdy postanowimy odwiedzić nieprzewidzianą w planie atrakcję.
Jeśli już wiemy, ile chcemy pożyczyć, zastanówmy się, na jak długo możemy zaciągnąć zobowiązanie – powinniśmy uzależnić to od pożyczanej sumy, naszych możliwości finansowych i planowanych wydatków. Na przykład w sytuacji, w której zdecydowaliśmy się na remont całego mieszkania, a większość środków pochodzi właśnie z pożyczki, możemy skorzystać z pożyczki ratalnej. Dzięki temu nie odczujemy tak bardzo ciężaru zobowiązania, a jednocześnie będziemy mogli cieszyć się odnowionym mieszkaniem. Z kolei w sytuacji, gdy potrzebna jest nam raczej niewielka suma pieniędzy (np. chcemy opłacić kurs języka obcego lub wykupić całoroczny karnet na zajęcia fitness), możemy pozwolić sobie na pożyczkę krótkoterminową, którą spłacimy w najbliższym czasie.
Czym kierować się przy wyborze oferty?
Gdy ustalimy już, ile powinna wynosić pożyczka i na jak długo chcemy ją zaciągnąć, możemy rozpocząć poszukiwania odpowiedniej oferty. Warto szukać wśród firm, które mają dla swych potencjalnych Klientów przynajmniej dwie propozycje – mamy wtedy większą szansę na to, że jedna z ofert będzie spełniać nasze wymagania.
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto przeanalizować dokładnie warunki pożyczki. Najlepiej, jeśli są napisane językiem czytelnym i przystępnym dla Klienta; oferta powinna być możliwie jak najbardziej przejrzysta – dzięki temu nie tracimy czasu na interpretację przedstawionych zapisów.
Z przejrzystą i jasno przedstawioną ofertą wiąże się także rzetelność i sumienność firmy – najlepiej, jeśli instytucja, od której chcemy pożyczyć pieniądze, stara się podchodzić do oferowanych przez siebie usług w sposób profesjonalny. Po czym to poznać? Firma udzielająca pożyczek powinna przede wszystkim weryfikować dane swoich Klientów oraz sprawdzać ich historię kredytową w BIK i za pośrednictwem biur informacji gospodarczej. To bardzo ważne, ponieważ daje pewność, że firma realizuje przemyślaną politykę finansową i nie naraża siebie – ani tym samym swoich Klientów – na jakiekolwiek straty. Firmą, która kieruje się podobnymi zasadami, jest wonga.com (o filozofii firmy można przeczytać pod adresem https://www.wonga.pl/o-nas).
Pożyczka online w wonga.com
Osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z oferty firmy wonga.com, może wybierać między dwiema propozycjami dla nowych Klientów – pożyczką krótkoterminową (do 1500 zł na okres maksymalnie 60 dni) lub pożyczką ratalną (do 3000 zł z terminem spłaty do 12 miesięcy). Klient może sprawdzić całkowity koszt pożyczki za pomocą suwaków znajdujących się na stronie głównej firmy. Po wypełnieniu specjalnego formularza, do którego należy wpisać wymagane dane osobowe, Klient musi poczekać na wynik weryfikacji zdolności kredytowej. Jeśli decyzja okaże się pozytywna, a umowa pożyczki zostanie zawarta to pieniądze zostają wysłane na konto Klienta.
Artykuł partnera.