Dawniej z takich pożyczek mogli korzystać wyłącznie pracownicy państwowych zakładów i urzędów. Dziś pożyczki firmowe stają się standardem nawet w prywatnych przedsiębiorstwach. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia pracowników, które przynosi korzyści również pracodawcy – po prostu wiążąc mocniej pracownika z firmą. Potrzebujesz zastrzyku gotówki? Sprawdź, dlaczego w pierwszej kolejności warto rozważyć pożyczkę firmową.
Pożyczki firmowe z reguły są oprocentowane tylko symbolicznie. Wielu pracodawców wręcz rezygnuje z oprocentowania, robiąc tym samym ukłon w stronę pracowników. Często jest tak, że warunki udzielenia pożyczki – w tym kwota oraz wysokość oprocentowania – są uzależnione od sytuacji finansowej pracownika. Na najkorzystniejsze oferty mogą liczyć pracownicy niskiego szczebla, zarabiający najsłabiej.
Z pracodawcą zawsze można się dogadać i zaproponować taki system spłaty, który będzie wygodny dla niego oraz korzystny dla pracownika. Najczęściej w grę wchodzi tutaj po prostu odciąganie miesięcznej raty pożyczki od pensji – jeśli np. pracownik otrzymuje 3000 zł na rękę, a rata to 400 złotych, wówczas przez określony czas będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie aż do całkowitej spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Ogromną zaletą pożyczek firmowych jest to, że jeśli pracodawca je oferuje, to nie trzeba się o nie specjalnie prosić. To istotna różnica w porównaniu z tym, co serwują nam banki, gdzie konieczne jest najpierw ustalenie zdolności kredytowej, a następnie przejście całego, mocno sformalizowanego procesu. Tutaj pożyczkę można otrzymać praktycznie od ręki, choć nie zapominajmy, że z reguły mówimy o stosunkowo niewielkich kwotach.
Ważne jest również to, że pracodawcy raczej nie interesuje, na co pracownik planuje przeznaczyć pożyczone pieniądze. Możesz je rozdysponować jak chcesz, na przykład kupić opał, zapłacić za kolonie dziecka, naprawić samochód etc. – pełna dowolność. Gdy dodamy do tego wcześniej wymienione korzyści, to faktycznie pożyczka firmowa jawi się jako jedno z najlepszych zewnętrznych źródeł finansowania.