Pożyczka leasingowa dla firm – zalety i wady

Jerzy Biernacki
19.04.2022

Pożyczka leasingowa ma cechy kredytu i jest oferowana przez spółki leasingowe. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten produkt i dlaczego warto go wybrać do sfinansowania zakupów firmowych.

Pożyczka leasingowa – dla kogo będzie korzystniejsza od leasingu?

Pożyczka leasingowa dla firm, to produkt służący do finansowania zakupu środka trwałego, który będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

  • prowadzisz firmę, ale nie jesteś płatnikiem VAT,
  • jesteś rolnikiem, ale nie masz działalności gospodarczej,
  • twoja firma ubiega się o dotacje unijne,
  • jako przedsiębiorca chcesz kupić środek trwały objęty stawką 8 proc. VAT, np. jesteś lekarką lub lekarzem i chcesz nabyć sprzęt medyczny.

Dlaczego pożyczka może być lepszym wyjściem, skoro leasing to jedna z najpopularniejszych form na pozyskiwanie środków trwałych przez firmy? Tradycyjny leasing operacyjny lub finansowy nie jest korzystny dla niektórych przedsiębiorców ze względów rozliczeniowych.

W leasingu raty będą obciążone podatkiem VAT, nawet wtedy, gdy go jako przedsiębiorca ich nie płacisz. W przypadku pożyczki leasingowej, VAT nie zostanie dopisany do comiesięcznych opłat. Rata będzie więc niższa.

Leasing, a pożyczka leasingowa

Jakie są jeszcze różnice pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem, poza rozliczaniem VAT? Przede wszystkim forma własności.

W przypadku leasingu, środek trwały należy do leasingodawcy przez cały okres płacenia rat, dopóki go ewentualnie nie wykupisz po zakończeniu leasingu. Jeśli weźmiesz pożyczkę leasingową na samochód lub inny sprzęt, stanie się on od razu własnością Twojej firmy.

Dzięki temu auto bądź inny nabyty pożyczką przedmiot możesz włączyć do rejestru środków trwałych i dokonać odpisu amortyzacyjnego. W leasingu nie zawsze jest to możliwe. W przypadku operacyjnego, prawo do odpisów amortyzacyjnych zachowuje leasingodawca.

Kolejną korzyścią pożyczki leasingowej jest kwestia związana z wkładem własnym. Może on być niski lub wręcz zerowy, nawet wtedy, gdy kwota pożyczki jest wysoka.

Plusem pożyczki leasingowej są też uproszczone procedury. Żeby ją otrzymać, musisz załatwić mniej formalności niż w przypadku leasingu czy kredytu.

Leasing jest najczęściej przyznawany na 2-3 lata, czyli na 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji. Pożyczka może być przez Ciebie zaciągnięta zarówno na znacznie krótszy, jak i dłużysz okres, od 6 miesięcy do nawet 7 lat. Dzięki temu będzie Ci też łatwiej dopasować wysokość rat do możliwości finansowych.

O czym warto pamiętać zaciągając pożyczkę leasingową?

Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę leasingową, miej na względzie, że może to obniżyć Twoją zdolność kredytową. Pod tym względem ten produkt jest podobny do normalnego kredytu.

Ponadto, jak wspominaliśmy, pożyczka służy do sfinansowania zakupu środka trwałego, np. samochodu, maszyn i pojazdów rolniczych, sprzętu IT, czy urządzeń medycznych. Nie wykorzystasz jej np. na remont biura, czy cele obrotowe.

Przy pożyczce nie możesz liczyć na korzyści podatkowe w sytuacji, w której Twoja firma płaci VAT. Lepszym rozwiązaniem będzie zapewne leasing.

Pożyczka nie pozwala też na skorzystanie z jednej z głównych zalet leasingu, czyli wymianę sprzętu. W związku z tym, że Twoja firma staje się właścicielem środka trwałego, nie możesz np. oddać samochodu po dwóch latach użytkowania i zacząć użytkować nowy model.

Pożyczka leasingowa ma szereg zalet, szczególnie dla grup przedsiębiorców, które nie mogą liczyć na korzystne rozwiązania podatkowe związane z leasingiem. Może pozwolić Ci na rozwój firmy bez ponoszenia wysokich kosztów związanych np. z wkładem własnym.

Warto posiadać konto firmowe w tym samym banku, w którym bierzesz pożyczkę leasingową, a najlepiej kiedy starasz się o pożyczkę w banku, w którym posiadasz już konto firmowe z historią. Bank bierze to pod uwagę i traktuje to jako plus przy wydawaniu każdej decyzji kredytowej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie