Pożyczki ratalne pozabankowe a kredyty bankowe - porównanie

Maciej Piwowski
21.11.2016

Pilnie potrzebujesz dodatkowych środków finansowych? Masz do wyboru dwie opcje – pożyczki pozabankowe albo kredyt gotówkowy w banku. Wyjaśniamy, czym się różnią oraz jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Pożyczanie pieniędzy w Internecie staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że we współczesnym świecie preferujemy rozwiązania szybsze i wygodniejsze, ale również dlatego, że znacząco wzrosło bezpieczeństwo transakcji dokonywanych online. Konkurujące ze sobą firmy pożyczkowe, chcą przyciągnąć klientów nie tylko atrakcyjnymi produktami pożyczkowymi, ale także wysokim poziomem bezpieczeństwa, profesjonalną analizą ryzyka kredytowego i możliwości kredytowych konsumenta, a także wprowadzaniem rozwiązań mobilnych, dostępnych z każdego urządzenia – laptopa, tabletu czy telefonu komórkowego.

Produkty kredytowe w tradycyjnych bankach zwykle wiążą się z koniecznością wypełniania różnorodnych formularzy, długotrwałą analizą danych z BIK, kilkukrotnymi spotkaniami z doradcą bankowym. To odstrasza klientów i sprawia, że coraz częściej wybierają propozycje instytucji pozabankowych. Dotychczas głównym argumentem przemawiającym za zaciągnięciem kredytu w banku był długi okres kredytowania. Obecnie rynek pożyczek pozabankowych z roku na rok powiększa się o coraz więcej produktów pożyczkowych, w ramach których okres kredytowania jest sukcesywnie wydłużany. Tak więc, tak zwane „chwilówki” nie są już jedyną propozycją firm pożyczkowych.

O rosnącym zaufaniu do instytucji pozabankowych świadczą dane. Jak poinformowała Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, średnia wartość pożyczek udzielonych w I półroczu 2016 roku wzrosła o 26,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym. „Wzrost wartości udzielonych pożyczek przez firmy objęte badaniem KPF w I półroczu 2016 r., w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2015, wyniósł 58%. Jest to znacznie więcej niż wskaźniki wzrostu wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym” – informuje w swoim komunikacie KNF. Rośnie również liczba klientów instytucji pożyczkowych. Na koniec I półrocza 2016 wynosiła wśród badanych przez KNF instytucji 852 tysięcy. Tymczasem, jak podaje BIK liczba udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych systematycznie spada. Potwierdza to również Prezes ID Finance Poland Michał Konopka, który odnotowuje we wzroście klientów swojego brandu MoneyMan.pl – szybkie pożyczki online – bardzo duży wzrost zainteresowania pożyczkami ratalnymi od momentu ich wprowadzenia do portfolio.

Zmieniające się regulacje bankowe i niskie stopy procentowe to czynniki, które sprawiają, że banki z rezerwą podchodzą do niskokwotowych kredytów. Zupełnie inaczej wygląda to z perspektywy firm pożyczkowych takich, jak MoneyMan.pl. Nie muszą ponosić tak dużych kosztów, jak banki, a więc z powodzeniem mogą proponować swoim klientom korzystne rozwiązania właśnie w obszarze szybkich pożyczek na niskie kwoty. Dzięki temu branża rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Dostępność pożyczek, szybka decyzja, proste procedury online, nowe technologie mobilne – to wszystko przemawia na korzyść firm pożyczkowych i proponowanych przez nie produktów.

Rosnące zaufanie klientów rynku pozabankowego poparte danymi zachęca do wybrania korzystnej pożyczki pozabankowej zamiast bankowego kredytu gotówkowego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie