Za dużo kredytów na głowie? Sprawdź, jak zabrać się za osobiste oddłużanie w 5 krokach

Piotr Kowalczyk
24.10.2016

Miliony Polaków budzą się co rano ze świadomością, że mają jakieś długi. Najczęściej zapożyczamy się w bankach, aby np. sfinansować zakup mieszkania czy budowę domu. Jest to zupełnie naturalne. Bywają jednak osoby, które kredytują całe swoje życie – pożyczają pieniądze na zachcianki, na leczenie, na wyprawkę szkolną dla dziecka. W ten sposób tworzy się spirala zadłużenia, z której w pewnym momencie bardzo trudno jest się wyplątać. Jeśli czujesz, że suma miesięcznych rat Cię przygniata, koniecznie zdecyduj się na oddłużanie. Jak przejść przez ten proces w 5 krokach?

  1. Poinformowanie najbliższych – to bardzo ważne, aby członkowie Twojej najbliższej rodziny wiedzieli, że masz długi. Jeśli np. żona nie ma pojęcia o zaciągniętej przez Ciebie pożyczce na zakup samochodu, to musisz jej o tym powiedzieć. „Wyspowiadaj się” ze wszystkich długów, wspólnie zróbcie wyliczenia i przeanalizujcie sytuację budżetu domowego. Jest to ważne również dlatego, że gdyby coś Ci się stało, to wierzyciele na pewno zgłoszą się do Twoich najbliższych. Zadbaj, aby nie byli tym zaskoczeni.
  2. Uświadomienie sobie skali problemu – choć brzmi to absurdalnie, to niektórzy dłużnicy zapominają, gdzie mają jaki kredyt. Dlatego jeśli raty zaczęły Cię już przygniatać, weź kartkę, kalkulator i zrób dokładną analizę swojego zadłużenia. Sprawdź, ile pieniędzy zostaje Ci na życie po spłaceniu zobowiązań. Przekonaj się, gdzie masz jakieś zaległości, ile czasu zostało do całkowitej spłaty pożyczki i koniecznie poszukaj wszelkich monitów. Taki rachunek sumienia jest niezbędny.
  3. Skontaktuj się z wierzycielami – na początek z tymi, u których masz największe zaległości. Jeśli Twoimi wierzycielami są banki, to jest jeszcze nieźle, bo z reguły można się z nimi dogadać. Gorzej, jeśli masz długi w prywatnych firmach pożyczkowych czy u lichwiarzy. W rozmowie z wierzycielami poproś o zmianę warunków spłaty, wydłużenie jej okresu lub zawieszenie spłaty na jakiś czas. Nigdy nie chowaj głowy w piasek!
  4. Pomyśl o konsolidacji – konsolidowanie kredytów to bardzo popularna usługa oferowana przez banki. Jeśli masz kilka pożyczek, to policz, czy korzystniejsze nie będzie dla Ciebie przeniesienie ich do jednego banku i płacenie stałej raty przez dłuższy czas. Pamiętaj przy tym, że konsolidacja zawsze wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty, a więc sumarycznie Twoje pożyczki czy kredyty będą droższe.
  5. Pomyśl o refinansowaniu – to pomysł dla osób, które zaciągnęły wysoki kredyt hipoteczny i nie są w stanie dłużej spłacać rat na obecnym poziomie. Zwróć się do banku z wnioskiem o refinansowanie, czyli zastąpienie jednego kredytu drugim, na innych warunkach. Zwykle efektem jest znaczne wydłużenie okresu spłaty, ale jednoczesne obniżenie wysokości miesięcznej raty.

Pamiętaj też, że w procesie oddłużania niezbędna jest dyscyplina finansowa, czyli zrezygnowanie z zachcianek na rzecz konsekwentnego oszczędzania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie