Czym się różni inwestowanie w kryptowaluty od inwestowania w akcje?

Maciej Piwowski
04.11.2022

Kryptowaluty to stosunkowo nowa klasa aktywów inwestycyjnych. Wiele osób nadal nie ma do nich przekonania i woli zostać przy akcjach – naturalnej alternatywie dla krypto. Jeśli kusi Cię spróbowanie swoich sił na rynku aktywów cyfrowych, to na dobry początek poznaj główne różnice między inwestowaniem w kryptowaluty a inwestowaniem w akcje.

Czas zawierania transakcji

Podstawowa i wręcz szokująca dla zwolenników tradycyjnego rynku inwestycyjnego różnica polega na tym, że kryptowalutami można handlować przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, przez okrągły rok. Tutaj nie ma weekendowych przerw, godzin funkcjonowania giełdy itd. Oznacza to, że jeśli np. kupisz jakieś aktywo wieczorem, to do rana Twój portfel może być albo znacznie grubszy, ale mocno ucierpieć.

W tym miejscu warto wspomnieć również o dostępności. Inwestowanie w krypto możesz zacząć właściwie w dowolnej chwili, po prostu zakładając konto na dowolnej giełdzie – również zagranicznej. Nie musisz posiadać rachunku maklerskiego.

Zmienność

Zmienność na rynku kryptowalut jest olbrzymia, zwłaszcza w porównaniu z akcjami. Jeśli wydaje Ci się, że spadek notowań danej spółki o 5 proc. w ciągu dnia to tragedia, to szybko się przekonasz, że w świecie krypto nie jest to żadne szczególne wydarzenia. Tutaj dzienne wahania o kilkanaście procent nie są niczym niezwykłym.

Podaż nowych projektów

Świat kryptowalut non stop się rozwija, w efekcie czego niemal codziennie na rynku pojawiają się nowe projekty, w których tokeny można zainwestować. Znacząco różni się to od sytuacji, z jaką mamy do czynienia na rynku tradycyjnym, gdzie wejście nowej spółki na parkiet zajmuje wiele miesięcy, wymaga zgody organu regulacyjnego itd.

Brak dywidend

Inwestowanie w krypto to nadal czysta spekulacja, co trudno będzie zaakceptować osobom przyzwyczajonym do osiągania dochodu pasywnego z tytułu dywidend wypłacanych przez spółki giełdowe. Owszem, na krypto również można zarabiać bez handlowania aktywami (np. poprzez staking), natomiast jest to obarczone o wiele większym ryzykiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.