Jeśli właśnie wchodzisz na rynek kryptowalut, to musisz wiedzieć, czym jest hodlowanie. To popularna strategia inwestycyjna polegająca po prostu na jak najdłuższym trzymaniu swoich aktywów, oczywiście w nadziei na długoterminowy wzrost ich wartości. Czy ta taktyka działa? Zapytaj gości, którzy kupili kilkanaście Bitcoinów za bezcen w 2010 roku i trzymali je do dziś. Do hodlowania trzeba się jednak dobrze przygotować. Oto nasz poradnik krok po kroku.
Do hodlowania najlepiej nadają się te projekty, które są obecne na rynku od wielu lat, dotąd nie upadły, są rozwijane lub mają już tak silną markę, że zawsze będą budzić zainteresowanie. Można tutaj wymienić oczywiście Bitcoina, Ethera, Binance Coina, CRO, ewentualnie Cardano czy Solanę.
Na rynku portfeli sprzętowych rządzą dwie firmy: Ledger i Trezor. Ich urządzenia są równie bezpieczne, dlatego wybierz portfel ze względu na własne preferencje w zakresie funkcjonalności, designu czy ceny. Najważniejsze jest to, aby hodlować kryptowaluty właśnie na tzw. cold wallecie, a nie na giełdzie czy portfelu w aplikacji.
To dwa najbezpieczniejsze miejsca zakupu kryptowalut. Giełda jest tańsza, ponieważ kupisz na niej krypto bezpośrednio od sprzedającego. Kantor narzuca swoją marżę. Dlatego warto założyć sobie konto na jakiejś popularnej giełdzie, typu Binance, Zonda, Crypto.com etc.
To nic trudnego – wystarczy, że odblokujesz portfel, zalogujesz się do obsługującej go aplikacji na komputerze czy urządzeniu mobilnym, skopiujesz adres do przelewu i podasz go na stronie giełdy czy kantoru. Pamiętaj, że Twoje środki będą widoczne na portfelu dopiero po potwierdzeniu transakcji na blockchaine, co – w zależności od danej kryptowaluty – może zająć kilka minut, kilka godzin, a nawet kilka dni (gdy sieć jest przeciążona, a Ty ustawiłeś najniższą opłatę za potwierdzenie).
Może to być domowy sejf, ale równie dobrze skrytka bankowa. Ważne, aby nikt nie miał dostępu do kartki z seedem, która jest jedynym sposobem na odzyskanie swoich kryptowalut w razie np. uszkodzenia czy zgubienia portfela sprzętowego.
I niech to nie będzie kilka miesięcy. Decydując się na hodlowanie miej raczej perspektywę wieloletnią, ponieważ historia pokazuje, że cierpliwość na tym rynku naprawdę może się opłacić. Zwróć również uwagę na cykliczność Bitcoina spowodowaną tzw. halvingami – średnio co 4 lata następuje szczyt notowań w danym cyklu.