Jak bezpiecznie wejść w świat kryptowalut?

Remigisz Szulc
15.07.2022

Rosnąca popularność rynku kryptowalutowego wśród inwestorów prywatnych i profesjonalnych sprawiła, że coraz więcej osób zastanawia się, jak bezpiecznie wejść w świat kryptowalut. Właśnie o tym przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Wiele osób ma duże obawy związane z ryzykiem inwestycji w kryptowaluty oraz pierwszą transakcją na giełdzie kryptowalutowej. Nic dziwnego, wszak handel walutami krypto, takimi jak bitcoin czy ethereum, obrósł w wiele mitów. Początkowo wiele platform transakcyjnych było tworzonych przez oszustów, którzy szukali w kryptoaktywach sposobu na szybkie, lecz nielegalne wzbogacenie. Dziś kryptowaluty stały się bezpieczną formą lokowania kapitału.

Zanim jednak przejdziemy do wskazówek dla początkujących kryptoinwestorów, omówmy pokrótce, co to jest blockchain. Wspomniana technologia opiera się o zastosowanie łańcucha bloków księgowych, powiązanych przy użyciu zaawansowanych, a zarazem bezpiecznych algorytmów kryptograficznych. Przechowuje on informacje na temat transakcji, jakie realizuje bezpieczna giełda kryptowalut. Jednocześnie gwarantuje użytkownikom anonimowość.

Zmienna wartość kryptowalut – z czego wynika?

Jedno z pierwszych pytań, jakie zadają początkujący inwestorzy, brzmi: „Z czego wynika zmienna wartość kryptowalut?”. Wahania kursów sprawiają, że inwestycja w kryptoaktywa kojarzy się zarówno z szansą na szybki zarobek, jak i możliwością utraty wszystkich zainwestowanych środków w ciągu nawet kilku godzin. Okazuje się jednak, iż zakup bitcoina czy ethereum nie musi być ryzykowny, jeżeli uświadomimy sobie zasadę działania krypto.

Warto wiedzieć, że kryptowaluty – w przeciwieństwie do walut fiducjarnych czy akcji giełdowych – nie mają odzwierciedlenia swojej wartości w fizycznym depozycie. Ich istota opiera się bardziej na tym, że ludzie po prostu chcą w nie inwestować. Można tu znaleźć analogię do dzieł sztuki, zabytkowych samochodów czy drogich zegarków. Nie mają bezpośredniego znaczenia dla gospodarki, jednak stanowią ważny środek inwestycyjny.

Pewien wyjątek stanowią stablecoiny. Są to kryptowaluty zabezpieczone walutami fiducjarnymi lub fizycznymi aktywami, od których jest uzależniony ich kurs. Przykładem może być stablecoin powiązany z PLN, czyli oPLN (tzw. omega złoty).

Inwestować w popularne czy niszowe kryptowaluty?

Początkujący kryptoinwestorzy mają do wyboru zarówno popularne waluty cyfrowe takie jak bitcoin czy ethereum, jak i mniej znane kryptoaktywa. W związku z tym często pojawia się pytanie, czy inwestować w popularne, czy bardziej niszowe kryptowaluty? Naszym zdaniem inwestorzy powinni już na początku swojej przygody pomyśleć o dywersyfikacji. Bezpiecznym i mądrym wyborem będzie podział portfela zarówno na znane, jak i niszowe waluty krypto.

Pamiętajmy, że najpopularniejsze kryptowaluty BTC oraz ETH są uznawane obecnie za jedne ze stabilniejszych. Z kolei mniej znane waluty cyfrowe mogą stanowić bardzo ryzykowne, a w konsekwencji – jeżeli kurs wzrośnie – zyskowne środki inwestycyjne.

Bezpieczna giełda kryptowalut udostępnia zwykle użytkownikom możliwość inwestowania zarówno w ethereum czy bitcoina, jak i stablecoiny oraz coraz popularniejsze memcoiny.

Dlaczego warto przechowywać kryptowaluty na giełdzie kryptowalut?

Kiedy już decydujemy się na inwestycję w kryptowaluty, warto wiedzieć, jak przechowywać zakupione kryptoaktywa. Jakie metody są dostępne dla inwestorów?

  • Portfele kryptowalut w przeglądarce internetowej – usługi oferujące przechowywanie BTC czy ETH przez podmioty trzecie. Łatwo dostępne, jednakże ich użytkowanie wiąże się z ryzykiem utraty zgromadzonych środków.
  • Kryptoportfele w wersji offline – nazywane również Paper Wallets. W istocie są to papierowe dokumenty z nadrukowanym kluczem prywatnym oraz publicznym. Są chronione przed zagrożeniami cybernetycznymi, jednak ich mobilność jest niska.
  • Sprzętowe portfele kryptowalutowe – popularna metoda wykorzystująca pamięci masowe USB. Na przenośnym pendrive są przechowywane klucze publiczne oraz prywatne przypisane do naszego konta.
  • Aplikacje do przechowywania walut cyfrowych – umożliwiają realizację transakcji w dowolnym miejscu i są dostępne na telefonie komórkowym (np. Kanga Wallet).

Pasywne możliwości zarabiania, profesjonalne wsparcie techniczne oraz bezpieczeństwo również przemawiają za wyborem giełdy kryptowalut do przechowywania aktywów cyfrowych.

Czym różni się bitcoin od bitcoina-CFD?

Początkujący inwestorzy często zadają też pytanie, czym różni się bitcoin od bitcoina-CFD? Główna różnica polega na tym, że w przypadku kontraktów CFD traderzy mogą zarabiać również na spadkach wyceny BTC. Warto jednak pamiętać, że CFD to kontrakt – instrument pochodny. Inwestor nie kupuje bitcoina, lecz jedynie kontrakt. Ze względu na wyższy stopień skomplikowania i ryzyko, bitcoin-CFD nie jest polecany początkującym traderom.

Na co zwrócić uwagę wybierając giełdę kryptowalut?

Dotrwaliście do końca? Jesteście gotowi na inwestycję w kryptoaktywa? To doskonale! Możemy przejść do odpowiedzi na ostatnie z kluczowych pytań – na co zwrócić uwagę wybierając dobrą giełdę kryptowalut?

  • Szybkość transakcji – ekspresowe przeprowadzanie bezpiecznych operacji kryptowalutowych to jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, szukając najlepszej giełdy kryptowalut.
  • Szeroka oferta – możliwość wyboru różnorodnych walut przyczynić się może do poszerzenia portfolio kryptowalutowego, pozwala na efektywną dywersyfikację portfela inwestycyjnego, co jest zalecanym posunięciem w przypadku dowolnego rodzaju inwestycji.
  • Pomoc techniczna – możliwość skorzystania ze wsparcia specjalistów udostępniają tylko najlepsze platformy transakcyjne na świecie. Zdecydowanie jednak warto zwrócić na ten aspekt uwagę, wybierając jedną z nich.

Wszystkie wspomniane czynniki spełnia jedna z najbezpieczniejszych giełd kryptowalut Kanga Exchange! Jeżeli szukasz sprawdzonego miejsca na inwestycje w kryptoaktywa oraz BTC czy ETH, załóż konto na kanga.exchange i zyskaj dostęp do najlepszej giełdy kryptowalut w Polsce!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie