Co robić z nadwyżkami w domowym budżecie?

Mateusz Nowak
11.04.2022

Nadwyżki to zawsze miły „problem”, który można rozwiązać na wiele sposobów. Najprościej jest je oczywiście skonsumować, czyli wydać na jakieś zachcianki, jednak nie jest to dobry pomysł. W trudnych, niepewnych czasach rozsądnie jest myśleć o zabezpieczeniu finansowym i gromadzić środki, które mogą się nam przydać w najmniej spodziewanym momencie. Co zatem robić z nadwyżkami w domowym budżecie? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Budowanie poduszki finansowej

Jeśli wciąż nie masz takiej poduszki, to czas najwyższy nadrobić zaległości. Poduszka finansowa to po prostu gotówka, która ma Ci umożliwić przeżycie minimum 3 a optimum 12 miesięcy bez żadnego dodatkowego źródła dochodów i bez obniżania standardu życia. Buduje się ją na wypadek utraty pracy czy choroby.

Załóżmy, że dziś miesięczne utrzymanie rodziny kosztuje 4000 złotych. Jak łatwo policzyć poduszka finansowa powinna opiewać na kwotę minimum 12000 złotych, a optymalnie około 50000 złotych.

Spłata długów

Masz długi? Pozbądź się ich z nadwyżek w domowym budżecie! Mamy tutaj na myśli nie tylko kredyty gotówkowe czy prywatne pożyczki, ale także kredyt hipoteczny. Jeśli kwota zadłużenia wciąż jest ogromna, to oczywiście trudno Ci będzie spłacić kredyt jednorazowo. W takim przypadku dobrze sprawdzi się opcja sukcesywnego nadpłacania kredytu, co pozwoli skrócić okres obowiązywania umowy.

Inwestowanie

Po pozbyciu się długów i zbudowaniu poduszki finansowej można już zabrać się za inwestowanie w jakieś aktywa, które potencjalnie pozwolą pomnożyć nadwyżki i domowe oszczędności. Jeśli masz awersję do ryzyka, to postaw na bezpieczne produkty bankowe lub obligacje skarbowe. Jeśli jednak chcesz w krótkim czasie zwiększyć stan gotówki, to pozostają Ci już tylko ryzykowne aktywa – na przykład akcje spółek giełdowych, kryptowaluty etc.

Modernizowanie domu/mieszkania w kierunku obniżenia kosztów stałych

To zawsze dobry pomysł na zagospodarowanie domowych nadwyżek finansowych. Jeśli np. obecnie opłacasz bardzo wysokie rachunki za prąd, to warto pomyśleć o zmodernizowaniu oświetlenia (przejście na LED-y). Drogie w eksploatacji i kłopotliwe ogrzewanie węglowe można zastąpić pompą ciepła. Dobrą inwestycją może być również własna instalacja fotowoltaiczna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie