Czy dziedziczenie środków z OFE jest możliwe?

Mateusz Nowak
07.02.2017

Kiedy ma miejsce śmierć małżonka lub innej bliskiej osoby, pojawia się wiele spraw, którymi trzeba się zająć. Należy do nich m.in. dziedziczenie środków z OFE pozostawionych przez zmarłego. Kto ma do nich prawo i w jaki sposób zostają one przekazywane?

Prawo do otrzymania środków z OFE

Zgodnie z treścią ustawy OFE dzieli na pół środki pozostawione przez zmarłego na rachunku emerytalnym, a także na subkoncie w ZUS. Pierwsza część jest przekazywana małżonkowi, z kolei druga trafia do wskazanej wcześniej osoby, upoważnionej przez zmarłego członka otwartego funduszu emerytalnego. Warto znać swoje uprawnienia w tej kwestii, bo prawo nie nakazuje podmiotom funduszu powiadamiania spadkobierców o tym, że czekają na nich pieniądze zgromadzone przez bliską osobę, która odeszła. Dziedziczenie po śmierci ma miejsce z inicjatywy uprawnionego – w innym wypadku OFE nie musi ich przekazywać.

Dziedziczenie po śmierci – małżonek

Małżonek zmarłego ma prawo do połowy sumy zebranej na rachunku, ale tylko pod warunkiem, że została ona zgromadzona w czasie, kiedy oboje mieli wspólnotę majątkową. Ta sama zasada jest stosowana do byłych małżonków po rozwodzie lub separacji. Środki, które pojawiły się na koncie z chwilą, kiedy zaczęła obowiązywać rozdzielność majątkowa, nie są już brane pod uwagę podczas obliczania należnej sumy. Może się zdarzyć, że małżonek, który dziedziczy, nie posiada rachunku w żadnym otwartym funduszu emerytalnym. W takiej sytuacji OFE tworzy nowy rachunek na nazwisko zmarłej osoby i tam przekazuje należne środki. Dziedziczenie po śmierci przebiega nieco inaczej, jeśli zmarły nie był związany węzłem małżeńskim lub małżonkowie nie mieli wspólnego majątku − wtedy pieniądze trafiają bezpośrednio do spadkobierców.

Osoba wskazana i spadkobiercy

Druga połowa funduszy trafia do osoby wskazanej przez zmarłego, nienależnie do tego, czy jest ona pełnoletnia, czy nie. Beneficjent otrzymuje swoją część środków w formie gotówki lub przelewu na konto. Jeśli nie został on wcześniej wybrany, połowa środków z rachunku emerytalnego zostaje przyznana spadkobiercy dopiero po przeprowadzeniu postępowania spadkowego i okazania Funduszowi orzeczenia sądowego, uprawniającego do pozostawionych pieniędzy. To ostatnie rozwiązanie jest najbardziej kłopotliwe ze względu na koszty procedury sądowej.

Pomoc w odzyskiwaniu należności z OFE

Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy osoba uprawiona do otrzymania środków z funduszu zmarłego nie wie nawet, że ten posiadał konto w OFE i subkonto w ZUS. Jak sprawdzić, czy dziedziczenie środków z OFE jest w danym przypadku możliwe? Najlepiej skorzystać z pomocy kancelarii lub firmy, która specjalizuje się w tego rodzaju usługach. Jej zadaniem będzie udzielenie porad związanych z procesem przekazywania środków, zgromadzenie niezbędnych informacji, takich jak m.in. numer rachunku emerytalnego zmarłego i pomoc w przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

Dziedziczenie środków z OFE jest możliwe, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Warto znać swoje prawa i ubiegać się o należne środki zgromadzone na koncie emerytalnym. Dzięki temu składki opłacane latami przez zmarłego nie pójdą na marne, a jego bliscy otrzymają wsparcie finansowe.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://dziedziczenieofe.pl/dziedziczenie/dziedziczenie-pieniedzy-z-ofe/.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie