Zlecanie przelewów z poziomu systemu bankowości elektronicznej jest dziś powszechne i znacznie ułatwiło nam wszystkim życie. Większość posiadaczy kont nie ma problemu z wykonaniem przelewu – wystarczy znać numer rachunku odbiorcy i jego podstawowe dane. Nieco więcej zachodu jest jednak z przelewami zagranicznymi. Tutaj pojawia się bardzo ważne pojęcie: numer IBAN. Co to właściwie jest? Wyjaśniamy w naszym poradniku.
IBAN to po prostu międzynarodowy numer rachunku bankowego, który jest ogólnoświatowym standardem, umożliwiającym szybkie księgowanie przelewów zagranicznych. W każdym kraju obowiązuje inny numer IBAN, przy czym banki musza się stosować do ustalonego schematu.
Na numer IBAN składa się kilka elementów. Pierwszym z nich jest dwuliterowy kod kraju – dla Polski jest to oczywiście PL. Kolejnym elementem jest dwucyfrowa liczba kontrolna, czyli po prostu dwie pierwsze cyfry składające się na numer rachunku. Do tego dochodzi jeszcze numer rozliczeniowy banku oraz właściwy numer konta.
Typowy numer IBAN, który należy do polskiego banku, składa się z 28 znaków i wygląda tak:
PL12 0034 5678 0000 0000 1234 5678
Warto wiedzieć, że w Polsce funkcjonuje standard nazywany Numerem Rachunku Bankowego (w skrócie NRB). Określa on finalną konstrukcję numeru konta przypisanego do konkretnego banku. Nie ma więc możliwości, aby banki działające w Polsce korzystały z numerów o różnej długości. Zawsze będzie to 26 cyfr + PL.
Uwaga!
Litery PL dodajemy wyłącznie wtedy, gdy chcemy zlecić przelew do polskiego banku z konta zagranicznego. Nie jest on potrzebny do przelewów wewnątrzkrajowych.
Choć numer IBAN został ustandaryzowany, banki w poszczególnych krajach korzystają z numerów kont o różnej długości. W takiej Holandii jest to 18 znaków, a w Belgii zaledwie 16. Mało tego. W niektórych krajach na numery rachunków składają się nie tylko cyfry, ale też litery. Warto na to uważać zlecając przelew z Polski do np. Wielkiej Brytanii.
O jego istnieniu musi wiedzieć każda osoba planująca wykonanie przelewu zagranicznego. Do jego realizacji niezbędne będzie podanie numeru BIC, inaczej nazywanego kodem SWIFT. Jest to ciąg znaków, który identyfikuje konkretny bank (każda instytucja bankowa ma własny kod SWIFT). Dzięki podaniu numeru BIC, zyskujemy pewność, że pieniądze trafią na wskazane konto w możliwie najkrótszym czasie.
Warto wiedzieć, że numer BIC w większości przypadków składa się z 8 znaków, ale niektóre banki stosują model 11-znakowy, aby wskazać konkretny oddział. Kod SWIFT zawsze znajdziesz na stronie internetowej banku, do którego chcesz zlecić przelew.