Dlaczego nie powinno się trzymać wszystkich pieniędzy w jednym banku?

Remigisz Szulc
19.04.2022

Większość z nas ma choć jedno konto bankowe, na które otrzymujemy wynagrodzenie, opłacamy z niego rachunki i płacimy za zakupy w sklepie. Czy jednak wiesz, że posiadając więcej pieniędzy nie należy ich w całości trzymać w jednym banku? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Ograniczona gwarancja BFG

Jeśli zgromadziłeś oszczędności w kwocie na przykład pół miliona złotych, to trzymanie ich w jednym banku jest skrajnie nierozsądne. Tak, bank może upaść, takie sytuacje regularnie się zdarzają na całym świecie. Dlatego w Polsce działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który ma za zadanie wypłacić poszkodowanym klientom środki zdeponowane w upadłym banku.

Problem w tym, że gwarancja BFG jest ograniczona tylko do kwoty 100 000 euro. Jeśli trzymałeś w banku więcej środków i je utraciłeś, to odzyskasz tylko część majątku. To koronny argument przemawiający za tym, aby nie deponować wszystkich oszczędności w jednym tylko banku.

Przerwy techniczne w bankach

Takie przerwy zdarzają się regularnie, głównie w weekend, ale i tak bywają kłopotliwe dla klientów. Do tego dochodzą jeszcze zwykłe awarie, które uniemożliwiają płacenie kartą czy zlecenie przelewu w bankowości elektronicznej.

Jeśli aktywnie korzystasz ze swoich pieniędzy i musisz mieć stały dostęp do gotówki, to sugerujemy założyć sobie minimum dwa konta i rozdzielić środki między oba rachunki.

Brak możliwości szybkiej wypłaty środków w bankomacie

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Musisz pilnie zapłacić komuś gotówką 5000 złotych. W pobliżu nie ma jednak bankomatu Twojego banku lub brakuje w nim pieniędzy. Musisz więc albo jechać do innej maszyny, albo odstać swoje w kolejce do okienka. Niewygodne, czasochłonne, kosztowne (prowizja za wypłatę z bankomatu innej sieci).

Dlatego dobrą praktyką jest posiadanie przynajmniej dwóch kont bankowych w różnych placówkach, co zminimalizuje ryzyko braku możliwości szybkiego wypłacenia gotówki w bankomacie.

Brak porównania

Mając tylko jedno konto, w dodatku przez wiele lat, nie jesteś w stanie ocenić, czy obecny bank traktuje Cię fair. Być może od dawna srogo przepłacasz za prowadzenie rachunku i inne usługi, które w innym banku miałbyś za darmo? Warto przeanalizować aktualną ofertę i założyć drugi, bezpłatny rachunek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie