Dlaczego warto zawsze mieć przy sobie trochę gotówki?

Jerzy Biernacki
09.03.2018

Wszędzie płacisz tylko kartą debetową lub kredytową? Jest to oczywiście wygodne i dość bezpieczne, ale w pewnych sytuacjach może być bardzo problematyczne. Nawet w XXI wieku zdarzają się miejsca, które nie akceptują płatności karty. Na tym lista problemów, z jakimi wiąże się silne przywiązanie do płacenia plastikiem, się nie kończy. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, dlaczego warto zawsze mieć przy sobie choć trochę gotówki (np. 50 złotych).

Przerwa konserwacyjna

Zwykle są one planowane w godzinach nocnych, ale można sobie wyobrazić, że akurat zechcesz zapłacić za coś kartą o 2 z soboty na niedzielę, prawda? Jeśli akurat trafisz na przerwę konserwacyjną systemu bankowego, to będziesz skazany na skorzystanie z gotówki lub pomoc znajomego. Twoja karta będzie w tym czasie bezużyteczna (nie zadziała także w bankomacie).

Awaria terminala

Terminale płatnicze są urządzeniami elektronicznymi, a te, jak wiadomo, lubią płatać figle. Awaria może się przytrafić w dowolnym momencie, także wtedy, gdy będziesz już z zakupami przy kasie. Zrobi się nerwowo, a bez gotówki na pewno nic nie wskórasz.

Uszkodzenie karty

Co prawda trudno jest przypadkowo uszkodzić kartę debetową czy kredytową, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli nosisz ją niedbale w kieszeni kurtki czy luzem w torebce, to nie zdziw się, gdy pewnego dnia plastik po prostu nie zadziała. Wystarczy silne wytarcie paska magnetycznego. Ratunkiem będzie opcja płatności zbliżeniowej, o ile terminal sklepowy ją obsługuje.

Zapomnienie numeru PIN

To naprawdę może się zdarzyć. Wszyscy musimy zapamiętywać coraz więcej różnych kodów i haseł. Wystarczy, że na co dzień używasz kilku kart, aby PIN do jednej z nich zwyczajnie wypadł Ci z głowy. Im bardziej będziesz próbował go sobie przypomnieć, tym trudniej będzie to zrobić. Bez znajomości PIN-u nie zrobisz dużych zakupów, bo opcja płatności zbliżeniowych bez potwierdzania transakcji kodem jest dostępna tylko dla małych kwot.

Przekroczony limit

Każda karta płatnicza ma ustalony dzienny limit kwotowy. Zwykle wynosi on od 900 do 5 tysięcy złotych. Jeśli będziesz zmuszony dokonać jakiegoś bardzo wartościowego zakupu (np. kupić materiały budowlane do remontu), to bez gotówki będzie to niemożliwe. Sprawdź więc, jaki limit jest ustawiony na Twojej karcie.

Wniosek jest prosty. Zawsze warto mieć przy sobie trochę gotówki, bo nawet 10 czy 20 złotych może Cię uratować w kryzysowej sytuacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie