Zarobki w Polsce są niskie? Zapytajcie tych, którzy mieli szczęście (lub nosa) i dziś są najbardziej poszukiwanymi na rynku fachowcami. Przedstawiciele wielu zawodów absolutnie nie mają na co narzekać. Wprost przeciwnie – zarabiają znakomicie, przynajmniej jak na polskie warunki płacowe. Oto TOP 7 najlepiej opłacanych zawodów w Polsce – lista obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą znacznie poprawić swój status finansowy.
- Architekt IT – branża IT, co chyba nikogo nie dziwi, jest na absolutnym topie pod względem zarobków. Specjaliści najwyższej klasy mogą liczyć na bardzo dobre zarobki. Architekt IT to ktoś, kto posiadł „wiedzę tajemną” i generalnie o komputerach i sieciach informatycznych wie wszystko. Nic dziwnego, że średnia płaca na tym stanowisku wynosi ponad 9000 złotych netto.
- Developer – nie chodzi oczywiście o prezesa firmy budującej domy mieszkalne, ale o osobę tworzącą programy, aplikacje i wszelkie inne struktury komputerowe. To kluczowe stanowisko chociażby w firmie dostarczającej oprogramowanie dla klientów. Średnie zarobki? Ponad 7000 złotych na rękę.
- Programista – najlepiej posługujący się skryptami JAVA i .NET, bo wówczas może liczyć na najwyższe zarobki. Programiści są świetnie wynagradzani i zarabiają średnio spokojnie w okolicach 7000 złotych.
- Analityk finansowy – z branży IT przechodzimy do finansowej, która także jest w naszym kraju bardzo dobrze wynagradzana. Analityk finansowy to kluczowe stanowisko kontrolne, nie tylko w banku, ale też każdej korporacji. Zarobki analityków są owiane legendami, ale średnio mogą liczyć na około 6500 złotych na rękę.
- Financial Controller – czyli „po naszemu” kontroler finansowy. W każdej dużej firmie pracuje ich przynajmniej kilkoro, bo od ich wnikliwości i pracowitości zależy porządek w korporacyjnych dokumentach. Kontroler finansowy nie jest jednak księgowym – to wybitny specjalista od procesów finansowych. Jest też bardzo dobrze wynagradzany – średnio w naszym kraju może liczyć na około 6000 złotych na rękę.
- Analityk IT – coraz ważniejsze stanowisko w czasach, gdy wiele firm tworzy obszerne bazy danych. Analitycy zajmują się nie tylko – jak sama nazwa wskazuje – analizą, ale także wdrożeniami zaawansowanych systemów IT. W efekcie ich zarobki kształtują się na poziomie około 6000 złotych netto.
- Software Developer – specjalista od tworzenia oprogramowania, ale poradzi sobie także ze zbudowaniem aplikacji czy serwisu www. Uniwersalne umiejętności są wyceniane na naszym rynku na około 5500 złotych na rękę.
Oczywiście podane wynagrodzenia mogą się błyskawicznie zmieniać, ale trend w najbliższych latach raczej się utrzyma. Nadal najbardziej hołubieni finansową będą specjaliści z branży IT i finansowej. Ci pierwsi mogą dyktować warunki, bo według analiz nasza gospodarka wciąż ma ponad 30% deficyt ekspertów komputerowych.