Hazard to prosta droga do katastrofy finansowej. Jak rozpoznać objawy uzależnienia?

Marek Szydełko
04.09.2018

Według oficjalnych danych w Polsce mamy kilka tysięcy osób uzależnionych od hazardu. Te statystyki mogą być jednak znacznie zaniżone, ponieważ większość ludzi z tym problemem nie zgłasza się na leczenie. Od zabawy z dreszczykiem emocji do ciężkiego uzależnienia jest tylko kilka kroków. Praktycznie każdy hazardzista prędzej czy później wpada w poważne problemy finansowe. Dlatego jeśli grasz lub obstawiasz zakłady, przeczytaj nasz poradnik. Opisujemy w nim najważniejsze objawy uzależnienia.

Traktowanie gry jako rutynowego elementu dnia

Jeśli granie przestało być dla Ciebie tylko odskocznią od rzeczywistości, a stało się jej kluczowym elementem, to jesteś już na skraju uzależnienia. Zastanów się, czy przypadkiem nie zaczynasz obstawiać mechanicznie? Czy nie myślisz o tym bez przerwy, nawet podczas urlopu czy spędzania czasu z rodziną? Przypomnij sobie dreszczyk emocji, jaki towarzyszył Ci kiedyś podczas grania. Czy nadal go odczuwasz? Jeśli nie, to bądź bardzo ostrożny i zrób sobie dłuższą przerwę.

Problemy finansowe

To jeden z ostatnich, ale za to bardzo dokuczliwy objaw uzależnienia. Grasz, przegrywasz, wciąż starasz się odegrać, co konsekwentnie doprowadza Twoje finanse do ruiny. Przestałeś już mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia. Dobrze wiesz, że przez Twoje uzależnienie sytuacja domowego budżetu stała się dramatyczna, a mimo to brniesz w to dalej. Wierzysz, że w końcu odbijesz się od dna. Posuwasz się nawet do okradania własnej rodziny, ukrywasz dochody przed najbliższymi, podbierasz pieniądze z konta oszczędnościowego. Nie ma wątpliwości, że jesteś uzależniony.

Fizyczne objawy odstawienne

Próbowałeś przestać grać, ale zauważyłeś, że wiąże się to ze znacznym pogorszeniem Twojego stanu psychofizycznego. Nie tylko nie możesz przestać myśleć o obstawianiu, ale też czujesz skrajne osłabienie, drżą Ci ręce, nie skupiasz się na innych obowiązkach, jesteś bardzo drażliwy, kłócisz się z najbliższymi. Nic nie sprawia Ci przyjemności, bo daje Ci ją tylko gra.

Życie w kłamstwie

Każdy hazardzista posuwa się do okłamywania najbliższych. To z kolei prędzej czy później prowadzi do pogorszenia jego relacji rodzinnych. Wymyślasz niestworzone historie, byle tylko mieć alibi na czas gry. Zaniedbujesz opiekę nad dziećmi, zapominasz o ważnych uroczystościach, bo liczy się tylko obstawianie.

Jeśli zauważyłeś u siebie choćby jeden z tych objawów, jak najszybciej zacznij działać. Powiedz o problemie bliskiej osobie, rozważ poddanie się leczeniu. Nie licz na to, że sytuacja sama się poprawi. Będzie tylko gorzej!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie