Jak dzięki zwykłym kopertom możesz zapanować nad budżetem domowym?

Antoni Kwapisz
21.10.2019

Słyszałeś kiedykolwiek o metodzie kopertowej? To stary, ale wciąż skuteczny sposób na to, aby nauczyć się zarządzać finansami domowymi. Metoda kopertowa nie jest specjalnie odkrywcza, jednak warto po nią sięgnąć w sytuacji, gdy coraz częściej Twój budżet się nie dopina, musisz ratować się kredytami czy chwilówkami, a do tego cały czas masz wrażenie, że brakuje Ci pieniędzy na życie. Sprawdź, jak wdrożyć metodę kopertową od zaraz.

Na czym polega metoda kopertowa?

To bardzo proste. Chodzi o to, aby zrezygnować lub przynajmniej znacząco ograniczyć płacenie kartą na rzecz korzystania z gotówki. Fizyczne pieniądze należy przy tym trzymać w osobnych kopertach. Każdej z nich przypisujemy konkretne przeznaczenie. Przykładowo: koperta na czynsz, koperta na ratę kredytu, koperta na paliwo, koperta na zakupy spożywcze i tak dalej.

Czemu ma to służyć? Przede wszystkim temu, by nareszcie zwizualizować sobie skalę codziennych wydatków, co pozwoli lepiej nad nimi panować. Trzeba przy tym zacząć od ustalenia, co i ile właściwie nas kosztuje. W efekcie koperty będą miały różną grubość, dzięki czemu od razu będzie wiadomo, na czym warto zaoszczędzić.

Jakie koperty warto mieć?

Podstawą są koperty przypisane do stałych wydatków, o których wspomnieliśmy wcześniej. Warto natomiast przygotować sobie nieco więcej kopert, również na takie wydatki, które nie są uwzględnione w codziennym budżecie, natomiast od czasu do czasu trzeba się na nie zdobyć.

Przykładem może być koperta wakacyjna. Dobrym pomysłem będzie stopniowe uzupełnianie jej zawartości. Jeśli pod koniec miesiąca w którejś kopercie zostaną jeszcze wolne środki i wiadomo, że już ich nie spożytkujemy, przesuwamy te pieniądze do koperty „na specjalną okazję”.

Na pewno przyda się również koperta awaryjna, czyli na nieprzewidziane wydatki – na przykład na naprawę samochodu czy prywatną wizytę u dentysty. Należy do niej odkładać większość wolnych środków, dzięki czemu stopniowo uda się zbudować gotówkową poduszkę bezpieczeństwa.

Dlaczego płacenie gotówką to dobry trening dla osób nieumiejących zarządzać finansami domowymi?

Główną korzyścią wynikającą z wdrożenia metody kopertowej jest to, że dzięki niej można wreszcie zorientować się, jak dużo pieniędzy wydajemy na co dzień. Płacąc kartą jest o to znacznie trudniej, ponieważ – pisząc obrazowo – nie widzimy, jak pieniądze znikają nam z konta. Metoda kopertowa ma świetny wpływ na dyscyplinę finansową i daje szerokie pole do popisu w zakresie rozpoczęcia procesu poprawiania kondycji budżetu domowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie