Dokładnie od 1 stycznia 2004 roku Polacy podczas wypełniania rocznych zeznań podatkowych mają możliwość przekazania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ta akcja cieszy się ogromnym powodzeniem i obecnie na pomaganie decyduje się grubo ponad 10 milionów podatników. Przekazanie 1% nic nie kosztuje, nie ma żadnego wpływu na rozliczenie się z fiskusem, jest też banalnie proste. Mimo to niektórzy mogą mieć z tym mały problem. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym opisujemy procedurę przekazania 1% podatku na formularzu PIT-37 (najpopularniejszy w Polsce) krok po kroku.
Jest do tego przeznaczona rubryka J formularza PIT-37. W polu 126 wpisujemy obliczoną kwotę 1% należnego podatku, pamiętając przy tym, aby zaokrąglić ją do pełnych złotych (np. 56,23 zł to po prostu 56 złotych).
Rada
Jeśli wypełnisz swój PIT drogą elektroniczną, chociażby korzystając z programu Ministerstwa Finansów, kwota 1% podatku zostanie obliczona automatycznie. W przeciwnym razie musisz ją obliczyć we własnym zakresie.
W części J konieczne jest także wpisanie numeru KRS wybranej wcześniej organizacji pożytku publicznego. Od kilku lat nie ma już obowiązku podawania nazwy fundacji czy stowarzyszenia.
Kolejna jest część K. Należy ją wypełnić w sytuacji, gdy chcemy wskazać jakiś cel szczegółowy. Chodzi tutaj o to, aby przekazane środki trafiły np. na leczenie konkretnego dziecka. Fundacje i stowarzyszenia zawsze podają informacje, które trzeba wpisać w sekcji K, aby mieć pewność, że pieniądze trafią na wskazany cel.
Po wypełnieniu wszystkich pól nie trzeba robić nic więcej. Urząd Skarbowy we własnym zakresie przekaże środki wybranej organizacji pożytku publicznego. Pod jednym warunkiem: że podane dane będą prawidłowe. Jeśli pomylisz się np. we wpisywaniu numeru KRS, to niestety, ale pieniądze nie zostaną przelane na konto fundacji czy stowarzyszenia. Niezbędne będzie złożenie korekty zeznania.
Trzeba pamiętać, że środki z 1% podatku mogą zostać przekazane wyłącznie zarejestrowanym organizacjom pożytku publicznego. W Polsce jest ich około 8500. Największe OPP z tytułu samego 1% podatku uzyskują nawet kilkanaście milionów złotych. Dlatego też stać je na kampanie reklamowe.
Wybierając konkretną organizację skup się przede wszystkim na celu szczegółowym. O wiele lepiej jest przekazać środki konkretnej osobie czy zwierzęciu (OPP to także organizacje zajmujące się pomocą zwierzętom), szczególnie „z sąsiedztwa”. Pełną, najbardziej aktualną listę OPP znajdziesz na stronie www.ekonomiaspoleczna.gov.pl.
Zapraszamy na www.DobreSerce.org
Wspomóż naszą akcję wpłacając 1%: