Salon optyczny to biznes jak każdy inny, jednak ciąży na nim duża odpowiedzialność. Dzieje się tak ze względu na to, że dotyczy on jednego z najważniejszych zmysłów człowieka, czyli wzroku. Wiele zależy od naszych umiejętności i zaangażowania – odpowiednia obsługa może sprawić, że w szybkim czasie zdobędziemy stałych klientów. Co oprócz tego należy uczynić, by salon optyczny wybijał się wśród konkurencyjnych ofert?
Jak cię widzą, tak cię piszą
Salon optyczny musi być pomieszczeniem, gdzie będą panowały stonowane kolory, a wszystkie produkty będą odpowiednio wyeksponowane. W końcu jakie inne miejsce ma tak dobrze oddziaływać na zmysł wzroku klienta? Ponadto zakup szkieł czy okularów nie jest dokonywany codziennie i wiąże się sporymi wydatkami, w związku z czym klienci chcą mieć pewność, że znaleźli profesjonalistę, któremu chętnie powierzą swoje pieniądze. Nie bez znaczenia jest również fakt, że często dopiero na miejscu szukają odpowiednich oprawek czy innych akcesoriów - jeżeli cały asortyment będzie trzymany za przysłowiową ladą, to będzie dla nich mniej atrakcyjny. Najlepiej, aby znajdował się on w szklanych gablotach, rozmieszczonych na całej sali – tak, aby każdy mógł podejść i obejrzeć interesujący go model.
Obsługa salonu optycznego
To, że właściciel nie musi mieć wykształcenia kierunkowego żeby prowadzić salon optyczny, nie zwalnia go z zatrudnienia osób, które są fachowcami w swojej dziedzinie. Dobry personel posiada zresztą nie tylko umiejętności związane z doborem oprawek czy szkieł, ale także zdolności interpersonalne. Musi on wzbudzić u klienta zaufanie, ponieważ kwestia wzroku jest bardzo delikatna. Na pewno na tym stanowisku nie sprawdzą się osoby mało kontaktowe – tym bardziej, że z usług salonu optycznego często korzystają ludzie starsi, potrzebujący pomocy w wyborze odpowiednich akcesoriów lub liczący na poradę profesjonalisty.
Promocja jest niezbędna
Bez promocji nikt cię nie zauważy. W dzisiejszych czasach warto postawić również na reklamę online, za pomocą której będziesz informował o swojej ofercie oraz podawał aktualności z salonu. Różnorodne akcje tematyczne, takie jak świętowanie Światowego Dnia Wzroku sprawią, że klienci z chęcią będą chcieli zobaczyć, co masz im do zaoferowania. Może to być pokaz czyszczenia szkieł, ciekawy wykład specjalisty czy gry i zabawy. Również dobrze jest posiadać aktywny profil na portalach społecznościowych. Młodzi ludzie o wiele chętniej zbierają tam informacje o specjalistach, niż osoby starsze. Profile więc powinny być prowadzone regularnie, przez osobę, która zna się na tym. Warto również pamiętać o tradycyjnych metodach promowania biznesu, takich jak promocje, rabaty czy programy lojalnościowe.
Wyposażenie salonu optycznego
Wyposażenie jest kwestią problematyczną, bowiem zakup produktów takich jak oprawki i szkła oraz urządzenia niezbędne w pracy optyka, są dużym obciążeniem finansowym. Autorefraktometr, foropter czy oflamoskop są koniecznymi i niestety drogimi urządzeniami. Pocieszając jest fakt, że w dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej muszą korzystać z usług optyka, więc rynek nieustannie się poszerza. Trzeba dobrze rozplanować kwestie finansowe, żeby móc czerpać z salonu optycznego zyski.
Salon optyczny to biznes, który za sprawą zmieniającego się trybu życia Polaków, wciąż zyskuje na znaczeniu. Wiele osób pracuje przy komputerach, dzieci ślęczą godzinami przed telewizorami, a starsi ludzie mają świadomość konieczności regularnego badania wzroku - to wszystko generuje coraz większy popyt na tego typu usługi. Dlatego jeśli szukasz dobrego, przyszłościowego pomysłu na własny interes, to założenie własnego salonu optycznego może być całkiem dobrym wyborem.
Artykuł sponsorowany