Lokata rentierska – co to takiego?

Piotr Kowalczyk
01.02.2018

Wielu z nas marzy o życiu rentiera, czyli osoby, która nie musi pracować, by regularnie cieszyć się dopływem sporej gotówki. W Internecie można trafić na setki poradników, jak zostać rentierem, ale większość ludzi i tak nigdy nie osiągnie tego statusu. Nie oznacza to jednak, że nie należy szukać opcji zapewnienia sobie stałych dochodów bez konieczności pracowania. Jednym z ciekawszych, a na pewno najbezpieczniejszych pomysłów, jest założenie lokaty rentierskiej. Przeczytaj, na czym to właściwie polega.

(Nie)zwykła lokata

Lokata rentierska różni się od standardowego produktu inwestycyjnego tym, że odsetki z niej nie są wypłacane od razu po zakończeniu umowy. Osoba, która zakłada lokatę, umawia się z bankiem na nietypowe rozwiązanie. Otóż bank nie zwraca inwestorowi kapitału wraz z odsetkami np. po roku, ale przez wiele lat obraca pieniędzmi klienta i regularnie, najczęściej co miesiąc, wypłaca mu wypracowane odsetki.

Warto wiedzieć

W świecie finansów mówi się, że lokata rentierska to tak naprawdę pożyczka udzielona bankowi, który co miesiąc spłaca od niej odsetki.

Lokaty rentierskie zawsze są produktami długoterminowymi, z opcją odnowienia. Zwykle banki oferują wariant 12-, 24- lub 36-miesięczny. Najważniejszą różnicą w stosunku do klasycznej lokaty jest natomiast to, że wypracowane odsetki nie są kapitalizowane na rachunku posiadacza lokaty, lecz przelewane na jego konto. Jeśli lokata nie wypracowała odsetek (bo np. zjadła je inflacja), dochodu oczywiście nie ma.

Ważne!

W przypadku lokaty rentierskiej cały kapitał klienta jest oczywiście chroniony, a jego zwrot gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do kwoty 100 tysięcy euro).

Produkt, który nie cieszy się zbytnią popularnością

Lokaty rentierskie stanowią margines oferty banków – z prostego powodu. W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że „zamrożenie” gotówki na długi okres jest głupotą. To oczywiście nie do końca prawda, jednak w przypadku tego produktu pojawia się jeszcze jeden problem. Chodzi o niskie oprocentowanie.

Lokaty standardowe, na krótki okres, praktycznie zawsze pozwalają zarobić nieco więcej. Trzeba tylko pamiętać o ich regularnym zakładaniu, analizując najlepsze rynkowe oferty, co nie jest do końca wygodne.

Czy zatem warto? To zależy. Lokata rentierska na pewno jest ciekawym produktem dla osób, które dysponują dużym kapitałem i nie mają pomysłu, co z nim zrobić – chcą go natomiast bezpiecznie pomnożyć, otrzymując przy tym regularne wynagrodzenie „za nic”.

W przypadku osób ze skromnym kapitałem, które dopiero budują swoją finansową niezależność, lepszym wyborem zawsze będzie standardowa lokata krótkoterminowa lub inna forma inwestycji.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie