Najważniejsze cechy dobrego inwestora indywidualnego na rynkach finansowych

Andrzej Winnicki
23.02.2022

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba indywidualnych inwestorów. To efekt niskiego oprocentowania depozytów bankowych oraz szaleństwa cenowego na rynku nieruchomości. Osoby mające np. kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności, a przy tym będące świadome wpływu inflacji na ich depozyty, coraz chętniej inwestują te środki na rynkach finansowych, na przykład w akcje, obligacje, kontrakty, tzw. ETF-y itd. Jeśli sam chcesz dołączyć do tego grona, ale nie wiesz, czy nadajesz się na inwestora, to na dobry początek poznaj najważniejsze cechy przydające w tym świecie.

Cierpliwość

Jeśli nie masz tej cechy, a z natury jesteś raczej raptusem, to nie wróżymy Ci wielu sukcesów w inwestowaniu. Rynki finansowe są zaprogramowane w taki sposób, aby drobni inwestorzy na nich tracili. Można z tym walczyć wyłącznie poprzez podejmowanie przemyślanych decyzji, reagowanie na wydarzenia w odpowiednim momencie oraz właśnie dzięki cierpliwości. Jeśli wiesz, że zainwestowałeś w np. bardzo dobrą, rozwijającą się spółkę, to kilkumiesięczna korekta wyceny jej akcji nie powinna robić na Tobie wrażenia, a wręcz powinieneś wykorzystać ją do tego, aby powiększyć tę pozycję w swoim portfelu.

Analityczność

Chodzi tutaj o umiejętność analitycznego, bezemocjonalnego ocenienia potencjału danej spółki czy jakiegoś innego aktywa. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów indywidualnych jest kierowanie się sentymentem, potocznie określane „zakochaniem się w aktywie”. Pamiętaj, że inwestujesz po to, aby zarobić pieniądze – tutaj nie ma miejsca na jakieś uczucia. Jeśli analiza wskazuje, że dane aktywo osiągnęło szczyt swojej ceny, a Ty jesteś na dużym plusie, to po prostu sprzedajesz i tyle.

Odwaga

Tak, odwaga również przydaje się na rynkach finansowych, natomiast nie należy jej mylić z brawurą. Czym innym jest odważne zainwestowanie środków w mocno przeceniony, ale perspektywiczny projekt, a czym innym kupowanie aktywów czysto spekulacyjnych, które niosą ze sobą ogromne ryzyko straty.

Asertywność

Dobry inwestor indywidualny musi mieć swój rozum i w pierwszej kolejności kierować się własnymi analizami, a czasem intuicją. Możesz oczywiście słuchać bardziej doświadczonych inwestorów, czytać mądre książki i oglądać programy poświęcone inwestowaniu, natomiast na końcu to Ty podejmujesz decyzję. Nie daj sobie niczego narzucać, omijaj szerokim łukiem tzw. naganiaczy, miej strategię, która pozwoli Ci uniknąć poodejmowania pochopnych decyzji pod wpływem złego sentymentu na rynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie