Płatności zbliżeniowe – na czym to polega?

Jerzy Biernacki
01.08.2016

Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem popularności płatności zbliżeniowych. Szacunkowo już około 80% terminali płatniczych posiada funkcję umożliwiającą zapłacenie bez podawania numeru PIN. To bardzo wygodne rozwiązanie, choć niektórzy wskazują na potencjalne zagrożenia. Jak to jest z tymi płatnościami zbliżeniowymi?

Czym są płatności zbliżeniowe?

Płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki specjalnej technologii RFID – jest to identyfikacja częstotliwości radiowej. Karta płatnicza posiada chip RFID, który po zbliżeniu do odbiornika, czyli terminala, wysyła dane karty do zatwierdzenia w banku. Autoryzacja płatności następuje automatycznie.

Warto wiedzieć

Do dokonania płatności zbliżeniowej wcale nie jest potrzebna karta. Wystarczy telefon komórkowy z czujnikiem NFC, który połączony z kontem bankowym umożliwia zapłacenie za produkt czy usługę bez podawania kodu PIN.

Płatności zbliżeniowe są jednak ograniczone kwotowo. Z reguły można w ten sposób dokonać zakupów o wartości do 50 złotych, ale tylko jednorazowo. Oznacza to, że w ciągu dnia można zapłacić tak wiele razy, o ile bank nie ustalił też limitu ilościowego.

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Ten temat budzi mnóstwo kontrowersji, czego efektem było np. pojawienie się w sprzedaży specjalnych etui mających chronić kartę przed nieautoryzowanym użyciem przy pomocy przenośnego terminala. Jak jest w rzeczywistości?

Technologia RFID rzeczywiście nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Zdarzają się przypadki nieautoryzowanego użycia, jednak są one marginalne. Znacznie częściej dochodzi po prostu do kradzieży całej karty, przy pomocy której przestępca swobodnie dokonuje później płatności, o ile sprzedawca nie poprosi go o okazanie dowodu.

Jak się przed tym chronić? Oto podstawowe zasady:

  • Ustaw limit dzienny możliwych płatności zbliżeniowych
  • Dobrze pilnuj portfela, a jeśli stracisz kartę, jak najszybciej zablokuj ją w banku – dobrze jest mieć numer w książce telefonu
  • Nigdy nie pożyczaj nikomu swojej karty
  • Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni

Są to podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z karty płatniczej, nie tylko zbliżeniowej.

Jeśli mimo wszystko obawiasz się o bezpieczeństwo swoich środków, to poproś bank o wystawienie karty płatniczej bez usługi zbliżeniowej. Wówczas każdą transakcję będziesz zatwierdzać klasycznie przy pomocy numeru PIN.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie