Podatek Belki – kto i kiedy musi go zapłacić?

Jerzy Biernacki
23.01.2017

Fiskus lubi kłaść ręce na naszych pieniądzach i nie inaczej jest z oszczędnościami. Każdy, kto zainwestuje swój kapitał i na tym zarobi, musi się liczyć z koniecznością odprowadzenia od tego zysku podatku. Jest to słynny podatek Belki. Skąd taka nazwa? Od nazwiska byłego ministra finansów Marka Belki, który jakiś czas temu wpadł na genialny pomysł podreperowania stanu budżetu państwa pieniędzmi oszczędzających Polaków. Kto i kiedy musi zapłacić podatek Belki? Przeczytaj.

Ile wynosi podatek Belki?

Oficjalna nazwa tej daniny to „podatek od zysków kapitałowych”. Jego wysokość to 19% od zysku – nie od kapitału! To bardzo ważne, ponieważ wiele osób wciąż błędnie sądzi, że daninę płaci się od zgromadzonych oszczędności. Tak nie jest.

Przykład

Jan Kowalski wpłacił 10.000 złotych na lokatę i zarobił z odsetek 300 złotych. Podatek Belki zapłaci tylko od tych 300 złotych, czyli danina wyniesie 57 złotych.

Kto musi zapłacić podatek?

Każdy, kto osiągnął zysk kapitałowy z jakiejś inwestycji. Dotyczy to osób, które:

  • Założyły lokatę w banku
  • Mają konto oszczędnościowe, na którym do kapitału są doliczane odsetki
  • Mają fundusz inwestycyjny
  • Grają na giełdzie

Jeśli chodzi o produkty oszczędnościowo-inwestycyjne, podatek jest naliczany automatycznie, bez udziału klienta banku czy TFI. Po prostu po zakończeniu okresu np. lokaty klient otrzymuje swój kapitał + odsetki pomniejszone o wartość daniny. Dzięki temu nie trzeba takiego zysku wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Inaczej jest z osobami, które inwestują na giełdzie. W tym przypadku to po stronie inwestora leży obowiązek obliczenia wysokości podatku i wykazania zysku w PIT 38. Podatek odprowadza się natomiast na podstawie wypełnionego formularza PIT 8C wystawionego przez biuro maklerskie.

Podatku Belki nie da się uniknąć

Jeszcze do niedawna były na to sposoby, ponieważ przed nowelizacją prawa podatek obejmował tylko zyski od pewnego poziomu po zaokrągleniu w górę. Mieliśmy wówczas do czynienia z wysypem ofert lokat jednodniowych, które można było wciąż odnawiać bez ryzyka przekroczenia progu zysku i konieczności zapłacenia podatku.

Teraz jest inaczej i podatek Belki płacić muszą wszyscy, którzy osiągnęli zysk z ulokowania kapitału. Nie dotyczy to wyłącznie osób, które gromadzą oszczędności na Indywidualnym Koncie Emerytalnym – jeśli wypłata nastąpi po 60. roku życia, podatku Belki się nie płaci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie