Inwestowanie w akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych jest dziś bardzo łatwe – wystarczy założyć rachunek maklerski. Zakupów dokonujemy z poziomu aplikacji mobilnej czy komputera. Dużo trudniej jest jednak osiągnąć sukces na giełdzie. Wymaga to wyczucia rynku, wybrania odpowiednich spółek, umiejętności odczytywania sygnałów kupna i sprzedaży, a także śledzenia informacji ze spółki. Jeśli dopiero przymierzasz się do zainwestowania pierwszych pieniędzy na giełdzie, to zacznij od przeczytania naszego poradnika. Znajdziesz w nim podstawowe wskazówki dla początkujących inwestorów giełdowych.
To najważniejsza zasada, do której musisz się zawsze stosować. Choć zabrzmi to trochę dziwnie, to naprawdę najzdrowiej jest traktować pieniądze zainwestowane na giełdzie, jako stracone. Wówczas dużo łatwiej będzie Ci zaakceptować nietrafioną inwestycję. Nie zaczniesz też ryzykować pieniędzmi, które są Ci naprawdę potrzebne czy stanowią zabezpieczenie finansowe na wypadek choroby, utraty pracy etc.
Chodzi o to, aby nie inwestować całej kwoty w jedną spółkę. Zawsze zwiększa to ryzyko utraty kapitału. Nawet jeśli spółka wydaje się być super solidna i perspektywiczna, to musisz brać pod uwagę prawdopodobieństwo np. osiągnięcia przez nią straty finansowej, co natychmiast spowoduje spadek notowań. Lepiej więc jest mieć w portfelu akcje kilku spółek – wówczas ewentualne zyski z ich sprzedaży zrekompensują potencjalne straty.
Jeśli chcesz być świadomym inwestorem, który samodzielnie wybiera spółki do portfela, a nie kieruje się tylko owczym pędem czy podpowiedziami tzw. naganiaczy, to musisz mieć jakąś wiedzę z zakresu funkcjonowania giełdy, analizy wykresu oraz raportów finansowych spółek. Nikt tego nie zrobi za Ciebie – zainwestuj we własną edukację, poświęć czas na przeczytanie dobrych książek inwestycyjnych, poszukaj wartościowych poradników i kursów.
Strategia jest niezbędna do tego, aby osiągnąć sukces na giełdzie. Zanim zainwestujesz jakiekolwiek pieniądze powinieneś ustalić, jaki jest Twój próg wyjścia, jaką bieżącą stratę możesz zaakceptować, przy jakich poziomach sprzedajesz lub dokupujesz akacje. Dzięki strategii nie będziesz podejmować spontanicznych decyzji, które w większości przypadków okazują się być zupełnie nietrafione.