Poszukiwanie majątku dłużnika

Andrzej Winnicki
09.01.2020

Niespłacone zobowiązania są powodem wielu bezsennych nocy wierzycieli. Mają oni trudności z odzyskaniem swoich należności, nawet jeśli posiadają prawomocny wyrok sądu. Zwykle nie wiedzą nawet, czy dłużnik posiada jakikolwiek majątek i czy możliwe jest wyegzekwowanie tego, co im się należy. Poszukiwanie majątku dłużnika można zlecić komornikowi, który ma ogromne możliwości w tym zakresie.

Kiedy można złożyć wniosek o poszukiwanie majątku dłużnika?

Aby zwrócić się do komornika z prośbą o poszukiwanie majątku dłużnika, musi być spełniony jeden z dwóch warunków. Pierwszy z nich to fakt, że majątek dłużnika zajęty w drodze egzekucji nie wystarcza na pokrycie wierzytelności oraz istnieje domniemanie, że nie został ujawniony cały stan posiadania dłużnika.

Druga sytuacja to ta, gdy już przed rozpoczęciem egzekucji wierzyciel ma świadomość, że dłużnik nie posiada wystarczającego majątku ani przychodów na pokrycie swoich zobowiązań. Wtedy można zawnioskować o poszukiwanie innych, być może ukrytych składników jego majątku.

Ujawnienie majątku jest obowiązkiem dłużnika

Co z tego, że nierzetelny dłużnik posiada stałe źródło dochodów i majątek, jeśli skrzętnie to ukrywa, a jego posiadanie nie jest znane dłużnikowi. Prawo jednak zobowiązuje go do wyjawienia takich informacji na żądanie komornika. Przepisy w tym zakresie nakładają ten obowiązek zarówno na osoby fizyczne, jak i na wszelkie instytucje.

Zawsze pierwszym krokiem komornika jest wezwanie dłużnika do tych czynności. Jeśli nie chce on dobrowolnie wywiązać się z tego, to jest szereg innych możliwości, które można wykorzystać. Przede wszystkim komornik odwiedza dłużnika i dokonuje ustaleń w jego siedzibie. Jeśli natomiast dłużnik nie ma swojej siedziby lub żaden majątek nie został ujawniony w jego siedzibie, komornik przystępuje do dalszych działań.

Poszukiwanie majątku na zlecenie wierzyciela

Jeśli do kancelarii komorniczej wpływa takie żądanie ze strony wierzyciela, komornik wysyła zapytanie w pierwszej kolejności do instytucji odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe i ubezpieczeniowe dłużnika. Zapytanie otrzymuje zatem Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na podstawie wpłacanych składek z łatwością można ustalić pracodawcę dłużnika, a następnie zająć jego wynagrodzenie, rentę lub emeryturę.

Kolejne zapytanie kierowane jest do Urzędu Skarbowego, który dysponuje wszelkimi danymi niezbędnymi do ustalenia wysokości i źródeł dochodu dłużnika oraz numerami rachunków bankowych dotyczących ewentualnie prowadzonej działalności gospodarczej. Komornik także aktywnie poszukuje prywatnych rachunków bankowych, które dostępne są dla niego w odrębnej ewidencji.

Poszukiwanie należących do dłużnika pojazdów odbywa się poprzez sprawdzenie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ustalenie własności samochodów i ich zajęcie na poczet niespłaconych kwot jest jednym z najszybszych sposobów egzekucji.

Wreszcie komornik może sprawdzić i ustalić, jakie nieruchomości należą do dłużnika. Pomocne tutaj są ewidencje nieruchomości prowadzone przez gminy i starostwa oraz spółdzielnie mieszkaniowe, gdzie również można ustalić status prawny lokalu.

W sprawie poszukiwania majątku dłużnika warto zwracać się do renomowanych kancelarii komorniczych, takich jak https://www.czosnyka-komornik.pl/, bo wówczas ma się pewność, że wszystkie czynności zostaną wykonane rzetelnie. To zwiększa szanse wierzyciela na otrzymanie swoich należności, i to bez względu na ich wysokość.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie